Η ισοπαλία δεν βόλεψε κανένα

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στην Αμυγδαλέα, εκεί όπου ο Αετός ήρθε ισόπαλος με σκορ 1 – 1 με τη Δόξα Αργυροπουλίου για την 11η εξ΄αναβολής αγωνιστική που διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι.

Βαθμολογικά, αμφότερες οι δύο ομάδες βρίσκονται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα ύστερα και από το σημερινό παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Αετός Αμυγδαλέας έφθασε τους είκοσι τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται στη πέμπτη θέση, ενώ η Δόξα Αργυροπουλίου έφθασε τους είκοσι επτά πόντους και βρίσκεται δύο θέσεις πιο πάνω από τον Αετό.

Με τη πρώτη καλή φάση στον αγώνα είχαμε και πέναλτι για τους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Αντωνόπουλος τροφοδότησε τον Μιχάλη Δημητρέλη με κάθετη πάσα και αφού ο τελευταίος πέρασε τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο, ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Γιώργο Χατζή.

Αποτέλεσμα αυτού, ο κ. Μπουμαρσόπουλος να δείξει σωστά την άσπρη βούλα και τον αρχηγό της Δόξας Αργυροπουλίου να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ως τελευταίος. Ο Γιώργος Καρβούνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αυτού, όμως δεν βρήκε στόχο καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Στέλιου Μπαχτσιβάνου.

Η απάντηση στις ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 21ο λεπτό. Ο Αλέξανδρος Κακαζούκης εκτέλεσε φάουλ στο χώρο του κέντρου και ο Αποστόλης Τσιάγκος που πήδηξε πιο ψηλά από όλους πήρε τη κεφαλιά, όμως ο Αντώνης Κωνσταντίνου δήλωσε παρόν και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά, ο Αλέξανδρος Κακαζούκης εκτέλεση νέο φάουλ για τη Δόξα και από λάθος εκτίμηση του Διονύση Χατζηϊωαννίδη, ο Γρηγόρης Περήφανος κατέβασε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε, όμως ο πορτιέρο του Αετού Αμυγδαλέας Κωνσταντίνου, αντέδρασε εκ νέου σωστά και εξουδετέρωσε τη σημαντική αυτή ευκαιρία των φιλοξενουμένων.

Στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αετός Αμυγδαλέας μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Θάνος Ντιντής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, πλάσαρε τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο και η μπάλα οδηγήθηκε στα δίχτυα της Δόξας για το 1 – 0. Μάλιστα, αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τώρα και στο 61ο λεπτό, το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Αποστόλη Πολύζου σε μονομαχία με τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο στην εστία του Αργυροπουλίου σε εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Αντωνόπουλου. Αμφότεροι πήδηξαν ψηλά για να διεκδικήσουν τη μπάλα και ο πορτιέρο της Δόξας βρήκε άθελα του τον έμπειρο αμυντικό, με αυτόν να οδηγείται και εκτός γηπέδου τόσο για τον σκληρό τραυματισμό που απέκτησε στο αριστερό του γόνατο όσο και για την εξύβριση αντιπάλου που είχε ακριβώς μετά τη φάση αυτή με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Μπουμαρσόπουλο.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν με ευκαιρίες να σημειώσουν κάποιο τέρμα, με κύριους εκφραστές τους Μιχάλη Δημητρέλη, Γιώργο Καρβούνη και Βασίλη Ανδριανόπουλο από πλευράς γηπεδούχων και τους Αποστόλη Ταρταμπούκα και Ηλία Κυρίτση από πλευράς φιλοξενουμένων.

Η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 ήρθε για το Αργυροπούλι στο 70ο λεπτό. Ο συνήθης «ύποπτος» της Δόξας, Αποστόλης Ταρταμπούκας σημείωσε ακόμη ένα τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αετού Αμυγδαλέας.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα το Αργυροπούλι θα μπορούσε να είχε πάρει και το τρίποντο με τη κεφαλιά του Σωτήρη Τσένου να βγάζει εντυπωσιακά με την απόκρουση του αγώνα ο Αντώνης Κωνσταντίνου σε κόρνερ ύστερα από σέντρα από τα δεξιά του Γρηγόρη Περήφανου.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Κορλός, Μούτσιος, Πολύζος, Χατζηϊωαννίδης, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Ντιντής, Περδίκης, Δημητρέλης, Ανδριανόπουλος (78′ Σάρα).

Δόξα Αργυροπουλίου (Αλέξης Παγκαρλιώτας): Μπαχτσιβάνος Αστ., Περήφανος, Κακαζούκης, Μπαχτσιβάνος Αστ., Χατζής, Καφφές, Ζάχος, Κυρίτσης (87′ Ματθαίου), Τσιάγκος, Ταρταμπούκας, Τσένος.