Η καλή μέρα από το… πρωί φάνηκε για τον Όλυμπο Γόννων

Όταν προηγείσαι στο οκτάλεπτο 2 – 0, στο εικοσάλεπτο με 3 – 0 και πόσο μάλλον στο ημίχρονο με 4 – 0, δεν μπορείς παρά να θεωρείς πως η μέρα σου πάει!

Αυτό ακριβώς σκέφτηκαν άπαντες στο «στρατόπεδο» του Ολύμπου Γόννων το μεσημέρι του Σαββάτου, όπου και κέρδισαν Σ.Σ. Ραψάνης και εντυπώσεις με το επιβλητικό 5 – 0, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Πρωταγωνιστής της νίκης των «μελανόλευκων» ο Λιόγκας που πέτυχε τα πρώτα δύο τέρματα των γηπεδούχων, δημιουργώντας παράλληλα το τρίτο.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Δημήτρη Κωστή «φιγουράρει» μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα του 1ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας με δέκα βαθμούς. Στον αντίποδα η ομάδα του Δημήτρη Γκαραγκούνη έχει μείνει στους τρεις της νίκης επί του Κεραυνού Δένδρων την 2η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν ορεξάτοι και έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Λιόγκα να βρίσκει δις το δρόμο προς τα αντίπαλα καρέ του Σδούγκα. Και στις δύο περιπτώσεις ο σκόρερ εκμεταλλεύτηκε ολιγορία της άμυνας των φιλοξενουμένων.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι Γοννιώτες άνοιξαν το σκορ. Μετά από κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα της Ραψάνης η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου καιροφυλακτούσε ο Λιόγκας που με πλασέ στη κίνηση από τη μικρή περιοχή έκανε το 1 – 0.

Δεν χρειάστηκε αρκετός χρόνος και στο 8ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής βγήκε στη πλάτη της άμυνας του Σ.Σ.Ρ. από κάθετη πάσα του Τσούγια και πρόλαβε στην έξοδο τον Σδούγκα, τον οποίο και πλάσαρε για το 2 – 0.

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα, ο Όλυμπος έκανε τα τέρματά του, τρία. Δράστης αυτή τη φορά ήταν ο Ριζούλης, που μετά από γύρισμα του Λιόγκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σδούγκα για τρίτη φορά.

Μάλιστα η ομάδα των Γόννων βρήκαν και τέταρτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Ζαϊρές που πήρε την ασσίστ από τον Κοτσίδα και ανέβασε στο 42ο λεπτό τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0.

Σκορ το οποίο έμελε να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και αφού έγινε και αρκετές αλλαγές από τους δύο πάγκους, ο Όλυμπος κατάφερε να φτάσει και σε πέμπτο τέρμα, αυτήν φορά με σκόρερ τον Κοτσίδα.

Στο 81ο λεπτό μετά από ένα – δύο του Ζαϊρέ με τον Κοτσίδα, ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 5 – 0 υπέρ του Ολύμπου Γόννων, τον οποίο και διατήρησε στη κορυφή του 1ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Μαρκεγκάι (60′ Μπούμπουλης Αθ.), Γκουγκουλιάς Ν., Γκουγκουλιάς Χρ., Μπούμπουλης Β., Τσούγιας (65′ Μπαρούτας), Σερίφης Τρ., Λίογκας (50′ Κόκρας), Κοτσίδας (75′ Γκαγκανάσιος), Ζαϊρές, Ριζούλης.

Σ.Σ. Ραψάνης (Δημήτρης Γκαραγκούνης): Σδούγκας, Ιωάννου, Δελητζάνης, Καλαϊτζής, Λιάμης, Γκαραγκούνης Γ. (26′ λ.τ. Βουλάγκας), Νικολακάκης (75′ Δούρος), Κατσαμάκας, Στογιάννης (46′ Μακεδόνας), Κυριάκου (21′ Τσινούδης), Γκιώνης.