Η Λάρισα 2012 την έκπληξη της αγωνιστικής!

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε η Λάρισα 2012, κερδίζοντας τον Αετό Μακρυχωρίου με ανατροπή του σκορ (διπλό ημίχρονο, άσσο τελικό), 3 – 1 στο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄», πανηγυρίζοντας τη πρώτη της νίκη στη σεζόν, ξεκολλώντας από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου σημειώσε το 1 – 0 λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Παναγιώτη Φουσίκα. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και με αντεπίθεση διαρκείας και σκόρερ τους Τάκη Κίτσιο, Γρηγόρη Τσιαμούρα και Ντέιβιντ Μπόντε, κατάφεραν να γυρίσουν «τούμπα» το παιχνίδι και να πάρουν την πρώτη τους νίκη, που σίγουρα θα τους δώσει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Ο Αετός μετά την ισοπαλία στο Μακρυχώρι με τον Δαμασιακό μια αγωνιστική νωρίτερα, άφησε ακόμη τρεις βαθμούς στο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄», μένοντας στους 7 πόντους και μακριά από την κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας.

Ο Παναγιώτης Φουσίκας στο 43ο λεπτό βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάσου Κυριακού, από θέση έξω – δεξιά, κερδίζοντας τον Παπαζήση για το 0 – 1. Στο 45′ ο Ζήσης Μαλάκος από πλεονεκτική θέση μέσα – αριστερά στη περιοχή των γηπεδούχων, πλάσαρε διαγώνια, λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «πάτησαν» γκάζι και γύρισαν πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, το παιχνίδι. Αρχικά στο 47′ ο Τάκης Κίτσιος πήρε την ασσίστ από το κεφάλι του προωθημένου Κόκκινου και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Φαρμάκα για το 1 – 1. Στο 52′ ο Τάκης Κίτσιος σέντραρε για τον Γρηγόρη Τσιαμούρα που με πλασέ στη κίνηση ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για την ομάδα της Λάρισας.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων, έδωσε στο 58ο λεπτό ο νεαρός Ντέιβιντ Μπόντε, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασσίστ του Πάσιου, διαμορφώνοντας πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, το τελικό 3 – 1.

Λάρισα 2012 (Αποστόλης Κορομηλάς): Παπαζήσης, Κόκκινος, Κουκουτσέλος, Κίτσιος Π., Ευθυμίου, Μπόντε Ν., Μπόντε Π., Τσιαμούρας (61’ Φλώρος Α.), Κίτσιος Δ. (70’ Φλώρος Ν.), Δημόπουλος, Πάσιος Α. (78’ Βλιώρας).

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας, Τσιαντούλης, Φιλιππούλης (46’ Πούτας), Μάρκου Β., Γκαμπέτας, Κλούρας (51’ Κατσής), Κυριάκος, Αντωνόπουλος, Φουσίκας, Μαλάκος (46’ Καλούσης), Τσιούτσιας (53’ Τζίκα Ν.).