Η πρόκριση ήρθε από την άσπρη «βούλα»…

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας πήρε ο Δαμασιακός, καθώς κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Γαλήνης στο φινάλε του αγώνα με σκορ 2 – 1.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης φάσης του θεσμού και η ομάδα του Αλέξη Παγκαρλιώτα προκρίθηκε απέναντι στο συγκρότημα της Γαλήνης.

Στο 35ο λεπτό ο Στέλιος Λέτσιος «άνοιξε» το σκορ κι έκανε το 0 – 1 για τον Δαμασιακό, ενώ ο Θέμης Παιδής στο 61′ έφερε το ματς στα ίσια με ωραία κεφαλιά από σέντρα του Αγκόλι.

Το αποτέλεσμα και η πρόκριση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 89′. Ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος κέρδισε πέναλτι από τον Κώστα Καψαλό και ο Αντώνης Πούτας που ήταν εύστοχος από την άσπρη «βούλα» σημείωσε το 1 – 2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα από το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων και στο 86′, ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σβάρνα με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ.

Απόλλων Γαλήνης (Παναγιώτης Πιπερτζής): Σβάρνας, Γκέκας Β. (39′ Κυριακόπουλος), Μουσιός, Τζήκας, Καψαλός, Βασιλειάδης, Πετρίκος (46′ Κιούσης), Γκαραβέλης, Αγκόλι, Ζυγούρης (46′ Αχιλλέως), Παιδής.

Δαμασιακός (Δημήτρης Μιγδάνης): Σεΐζης (70′ Μιγδάνης), Μπακαΐμης, Μουσιάρης Θ., Καρακάνος, Οικονόμου, Πούτας, Δούκας, Γεωργατζιάς, Λέτσιος (62′ Ραπτοτάσιος), Μπουκουβάλας, Λούτσος.