Η τρίτη θέση δίνει και την άνοδο στην Α΄ΕΠΣΛ!

Η τελευταία και 34η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας διεξάγεται αύριο, Σάββατο (20/05) και αυτή περιλαμβάνει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Όλα θα κριθούν λοιπόν αύριο το απόγευμα και οι ομάδες που διεκδικούν τη τρίτη θέση του πρωταθλήματος θα δώσουν τα πάντα, έτσι ώστε να χαμογελάσουν στο τέλος και να κερδίσουν την άνοδο στη πιο πάνω κατηγορία.

Από την άλλη, η περασμένη αγωνιστική έδειξε ποιες ομάδες υποβιβάστηκαν από το φετινό πρωτάθλημα στη Β΄ΕΠΣΛ κι έτσι το ενδιαφέρον βρίσκεται στο ποια ομάδα θα πάρει τη τρίτη θέση και θα ακολουθήσει τους Ηρακλή Λάρισας και Συκούριο στη «μεγάλη» τοπική κατηγορία.

Αρχικά, στους Γόννους η ομώνυμη ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Λάρισας, ενώ στο Πουρνάρι η τοπική ομάδα θα φιλοξενήσει τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας.

Οι Άγιοι Ανάργυροι τώρα, θα υποδεχθούν στο γήπεδο τους το Συκούριο, ενώ η Νεάπολη θα παίξει στο γήπεδο της με τον Δαμασιακό.

Η Δόξα Ραχούλας θα αναμετρηθεί στην έδρα της με το Ελευθεραί, ενώ ο Αμπελωνιακός θα αγωνιστεί στο γήπεδο του με το Αβέρωφ.

Τα Βούναινα τώρα, θα υποδεχθούν στο γήπεδο τους την Αμπελιά, ενώ τέλος, το Κιλελέρ και η Ολύμπικ/Νέες Καρυές θα πάρουν άνευ αγώνος τις νίκες απέναντι σε Γλαύκη και Ηρακλή Χάλκης αντίστοιχα, όπου αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.

Πιο συνοπτικά, το πρόγραμμα:

Κιλελέρ 3 – 0 α.α. Γλαύκη
Γόννοι 20/05 Ηρακλής Λάρισας
Πουρνάρι 20/05 Φιλοκτήτης Μελιβοίας
Αγ. Ανάργυροι 20/05 Συκούριο
Νεάπολη 20/05 Δαμασιακός
Ραχούλα 20/05 Ελευθεραί
Νέες Καρυές 3 – 0 α.α. Ηρακλής Χάλκης
Αμπελωνιακός 20/05 ΠΑΟΛ Αβέρωφ
Βούναινα 20/05 Αμπελιά

Τι είχε γίνει στον 1ο γύρο:

Αμπελιά 1 – 0 Βούναινα
Γλαύκη 0 – 3 α.α. Κιλελέρ
Ηρακλής Λάρισας 3 – 1 Γόννοι
Φιλοκτήτης Μελιβοίας 3 – 0 Πουρνάρι
Συκούριο 1 – 0 Αγ. Ανάργυροι
Δαμασιακός 2 – 1 Νεάπολη
Ελευθεραί 1 – 2 Ραχούλα
Ηρακλής Χάλκης 0 – 3 α.α. Νέες Καρυές
ΠΑΟΛ Αβέρωφ 0 – 2 Αμπελωνιακός

Η Βαθμολογία (33η Αγωνιστική)

1. Ηρακλής Λάρισας      82 – 21   80
2. Συκούριο      70 – 29   69
3. Δαμασιακός      63 – 39   58

—————ΑΝΟΔΟΣ—————

4. Βούναινα      64 – 44   58
5. Αμπελωνιακός      47 – 32   58
6. Φιλοκτήτης Μελιβοίας      50 – 31   56
7. Αμπελιά      46 – 31   56
8. Ελευθεραί      53 – 46   51
9. Νεάπολη      44 – 32   50
10. Γόννοι      39 – 33   50
11. Κιλελέρ      44 – 37    45
12. Ολύμπικ/Νέες Καρυές      55 – 47   43
13. Άγιοι Ανάργυροι      46 – 39   41

————ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ————

14. Πουρνάρι      50 – 58   37
15. ΠΑΟΛ Αβέρωφ      36 – 56   36
16. Ραχούλα      41 – 70   35

* Ηρακλής Χάλκης & Δάφνη Γλαύκης έχουν αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com