Η «φονέας των γιγάντων» Ακαδημία Τυρνάβου!

Τον τίτλο του «φονέα των γιγάντων» δικαίως κατέχει η ομάδα της Ακαδημίας Τυρνάβου, που κέρδισε και συνάμα έριξε από την κορυφή την ομάδα του Κιλελέρ της οποίας και επικράτησε με 3 – 1 στο πλαίσιο της 23ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Η Ακαδημία Τυρνάβου χάρις στη νίκη της αυτήν έφτασε τους 46 πόντους και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, «ψαλιδίζοντας» όμως την διαφορά από τη κορυφή στους έξι βαθμούς. Στη κορυφή πλέον βρίσκονται χέρι – χέρι η ομάδα του Κιλελέρ με τον Αετό Μακρυχωρίου με 52 πόντους.

Οι Τυρναβίτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο με «δράστη» τον Σπύρο Μπέλτσιο που με ιδανικό πλασέ στη κίνηση κέρδισε τον Βάιο για το 1 – 0 των γηπεδούχων, που ήταν και το αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη και στο 57′ ο Γιάννης Χαρισούλης με σουτ στη κίνηση και αφού η μπάλα άλλαξε πορεία μπροστά από τον τερματοφύλακα, Βαϊο, απόρια του κακού αγωνιστικού χώρου του γηπέδου του «Ζερμά – Γαλάτου», έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κιλελέρ για το 2 – 0.

Ο Νίκος Φαρμάκας στο 69′ έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του Δημήτρη Δανιλούλη, για να έρθει στο 83′ ο Μανώλης Λόζος να διαμορφώσει το τελικό 3 – 1, τη στιγμή όπου οι του Κιλελέρ πίεζαν για την ισοφάριση, που τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Τη νίκη αυτή, παίκτες και τεχνικό επιτελείο την αφιέρωσαν στον μεγάλο άτυχο της αναμέτρησης, τον Γιάννη Χαρισούλη, που αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Λόζος (88′ Κουβεντάρης), Βλιώρας, Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου (90′ Σκρουμπής), Παπαχατζής Γ., Χαρισούλης (70′ λ.τ. Ντιντόκας), Μπέλτσιος (80′ Μπουζούκας), Καρράς.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Βάιος, Δούρος, Ζιόμπουρας, Παλάσκας, Νεστορίδης, Καρακάνος, Κουσιώρας (85′ Κολοβός), Βράκας, Παπαδημητρίου, Φαρμάκας (70′ Γαγάρας), Τζατζάκης.