Θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη…

Ισόπαλοι δίχως τέρματα έμειναν ΑΕΛ και Κέρκυρα στο σημερινό παιχνίδι στο AEL FC ARENA, με τους «βυσσινί» να μη κατορθώνουν να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη. Με δέκα παίκτες από το 68′ η Κέρκυρα, λόγω αποβολής του Σπύρου Σπίνουλα.

Η ΑΕΛ έπειτα από την ήττα στη Λιβαδειά από τον Λεβαδειακό τη περασμένη Κυριακή, υποδέχθηκε στο AEL FC ARENA τον Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 25ης στροφής της Super League.

Κατοχή χωρίς αποτέλεσμα για την ΑΕΛ

Η πρώτη απειλή για τους «βυσσινί» ήρθε στο 13ο λεπτό. Μετά από σύγχυση στην άμυνα της Κέρκυρας ο Μίλος Ντέλετιτς σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Νίκος Γιαννακόπουλος με διπλή απόκρουση κατάφερε να αποσοβήσει τη πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ.

Η απάντηση από τη Κέρκυρα ήρθε στο 17ο λεπτό της συνάντησης. Ο Ρόλε με κάθετη πάσα βρήκε τον Ντένις Επστάιν μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ και ο Γερμανός επιθετικός της Κέρκυρας πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως η μπάλα ακούμπησε τα εξωτερικά δίχτυα της εστίας του Μπόζοβιτς και πέρασε άουτ.

Στο 35ο λεπτό του αγώνα τώρα, ο Περόνε βρήκε με γύρισμα από τα αριστερά τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο τελευταίος σούταρε μέσα από τη περιοχή της Κέρκυρας και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γιαννακόπουλου.

Πίεση της ΑΕΛ, ευκαιρία η Κέρκυρα

Στο δεύτερο μέρος οι «βυσσινί» προσπάθησαν από την αρχή να πάρουν τη κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσουν ευκαιρίες που θα τους φέρουν μπροστά στο σκορ, όμως η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στην επανάληψη ανήκει στη Κέρκυρα.

Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι λοιπόν κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ. Ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ όμως ο Μλάντεν Μπόζοβιτς έπεσε και έδιωξε τη μπάλα μακρυά από την άμυνα των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο σκορ. Ο Ντένις Επστάιν πλάσαρε ωραία από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ζίζιτς και εν συνεχεία ο Μπόζοβιτς εξουδετέρωσε την ευκαιρία, με τη Κέρκυρα να φθάνει κοντά στο γκολ.

Η απάντηση από την ΑΕΛ ήρθε στο 65ο λεπτό. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, στη πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Εμμάνουελ Περόνε, όπου ακούμπησε τη μπάλα όμως δεν την έστειλε στα δίχτυα, καθώς αυτή πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νίκου Γιαννακόπουλου.

Με δέκα η Κέρκυρα, τετ –  α – τετ ο Περόνε

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 68′ όταν και ο Σπύρος Σπίνουλας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Θάνο για φάουλ στον Σάντι Κρίζμαν. Η Κέρκυρα λοιπόν έμεινε με παίκτη λιγότερο και η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει για να φθάσει στο γκολ.

Στο 72ο λεπτό λοιπόν ο Σάλες Λεοζίνιο βρήκε με κάθετη τον Εμμάνουελ Περόνε και ο τελευταίος πλάσαρε από θέση τετ – α – τετ όμως νικήθηκε από τον πορτιέρο, Νίκο Γιαννακόπουλο, καθώς έδιωξε μακρυά με τα πόδια.

Η επόμενη ουσιαστική φάση για τους «βυσσινί» ήρθε στο 75′. Ο Ραντομίρ Μιλοσάβλιεβιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ και σούταρε, όμως ο Νίκος Γιαννακόπουλος δήλωσε πάλι παρόν και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Μέχρι το φινάλε η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Γιαννακόπουλου και να φθάσει στο γκολ, με το 0 – 0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα έπειτα από το σφύριγμα του κ. Θάνου κι ενώ κράτησε πέντε λεπτά καθυστερήσεων έπειτα από τις πολλές διακοπές του αγώνα από τους παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας (53′ λ.τ. Ρέντζας), Φατιόν (83′ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Περόνε, Ναζλίδης (61′ Λεοζίνιο), Κρίζμαν.

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (74′ Γκράσι), Παμλίδης (87′ Μυτίδης), Σπίνουλας, Ρόλε (90’+1′ Κεβέν), Επστάιν, Γρομητσάρης.

Θάνος (Γρεβενών), Ευθυμιάδης (Πιερίας), Σίπκας (Πέλλας).