Θετική εικόνα παρά την ήττα στα «Πηγάδια»

Η ΑΕΛ ήταν αρκετά δραστήρια καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στα «Πηγάδια» κόντρα στην ομάδα της Ξάνθης και είχε τουλάχιστον δύο κλασσικές ευκαιρίες με Κριζμάν και Λεοζίνιο να πάρει τη νίκη, όμως μετά από ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κασάδο σημείωσε το μοναδικό τέρμα (1 – 0) της αναμέτρησης που έκρινε και το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου που είχε θετική εικόνα, πλέον στρέφει τη προσοχή της στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς στο AEL FC ARENA, εκεί όπου θα υποδεχθεί την ομάδα της Λαμίας.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα στα «Πηγάδια» ήταν κακό. Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΛ, με τους «βυσσινί» να έχουν την φάση του ημιχρόνου με τον Σάντι Κριζμάν να σημαδεύει τον Ζίβκοβιτς σε ανεπανάληπτο τετ – α – τετ!

Συγκεκριμένα ήταν το 39ο λεπτό, όταν ο Σάντι Κριζμάν βγήκε απέναντι από τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς, το πλασέ όμως που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε με τα πόδια ο Σέρβος κίπερ της Ξάνθης, κρατώντας τον μηδέν στην Ξανθιώτικη εστία.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν εκείνη που απείλησε και πάλι, αυτήν την φορά με τον Ντέλετιτς. Ο Σέρβος από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει με τις γροθιές του, ένα δύσκολο σουτ του Σέρβου εξτρέμ της ΑΕΛ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ήταν η σειρά του Σάλες Λεοζίνιο να χάσει ανεπανάληπτο τετ – α – τετ! Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα από τον Μλαντένοβιτς και μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης πλάσαρε χαμηλά τον Ζίβκοβιτς που απομάκρυνε με τα πόδια σωτήρια σε κόρνερ!

Δύο λεπτά αργότερα και στο 62′, ο Νίκος Γκόλιας πήρε στην ίδια… φάση δύο κίτρινες (!) και αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους «βυσσινί» για την επόμενη μισή ώρα με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο.

Με την ώρα να περνά και τον Αστέρα Τρίπολης να χάνει 1 – 0 στην έδρα του από τον Απόλλωνα Σμύρνης η Ξάνθη πίεσε για το γκολ της νίκης το οποίο και τελικά βρήκε, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε από δεξιά ο Ντε Λούκας στο 80ο λεπτό και κεφαλιά που πήρε ο Κασάδο στο δεύτερο δοκάρι.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβαρνάς, Μπαξεβανίδης (69′ Φασίδης), Ντε Λούκας, Τριάδης (46′ Κάστρο), Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας (42′ Κασάδο), Γέντρισεκ, Σιλά, Μπρίτο.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Ναζλίδης, Ντέλετιτς, Κριζμάν, Γκόλιας, Γκοΐκοβιτς, Αγκάνοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Μπάλλας, Λεοζίνιο (65′ Καρατάσιος).