Θετικό δείγμα παρά την ήττα για τον Απόλλωνα

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Αριάν Μπελά άλλαξε όλη την ενδεκάδα εκτός από τον Κώστα Χατζή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Απόλλων Λάρισας να ηττηθεί εντός έδρας σε φιλικό παιχνίδι από τον ΝΠΣ Βόλο με σκορ 1 – 3.

Στο δεύτερο επί ελληνικού εδάφους φιλικό ματς για τον Απόλλωνα ήρθε η ήττα, καθώς δύο μέρες νωρίτερα και συγκεκριμένα το Σάββατο (10/08) η ομάδα της Φιλιππούπολης ήρθε ισόπαλη με σκορ 2 – 2 με τη Λαμία στο γήπεδο της.

Το απόγευμα της Δευτέρας (12/08) ο Απόλλων Λάρισας υποδέχθηκε στο γήπεδο της Φιλιππούπολης τον ΝΠΣ Βόλο και ο Χουάν Φερνάντο έχοντας κάνει δύο αλλαγές στο ματς οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το παιχνίδι.

Ωστόσο, ο Αριάν Μπελά που δεν είχε ως στόχο το τελικό αποτέλεσμα αλλά τις δοκιμές παικτών και συστημάτων, παρουσίασε ένα διαφορετικό σύνολο σε σχέση με το ματς με τη Λαμία και από το το 4 – 4 – 2 που παρέταξε στο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Απόλλων στο παιχνίδι με τον ΝΠΣ Βόλο αγωνίστηκε με νέο σύστημα 3 – 5 – 2.

Και αυτό, έχοντας στα στόπερ τους Καρατάσιο, Σουλιώτη και Κούλπα, με τους Σκούπρα και Κουρτεσιώτη να έχουν τη δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα.

Μάλιστα, ο τεχνικός του Απόλλωνα επέλεξε να ξεκινήσει βασικό το νέο και τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, Μπαλοτέλι, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να αγωνίζεται στο πλάι του Μάρκου Σιφναίου στην επιθετική γραμμή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τους Σκούπρα (8′) και Λίταινα (27′) για λογαριασμό του Απόλλωνα και τους Μυστακίδη (4′), Ραφαέλ (17′), Μάντζη (24′) για τους φιλοξενούμενους.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΝΠΣ Βόλο χάθηκε στο 37′. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Σαρμιέντο ανέλαβε την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα, όμως αστόχησε κι έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Νέστωρα Γκέκα.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και στο 64′ η ομάδα του Χουάν Φερνάντο πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σαρμιέντο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Ραφαέλ έκανε νέο γύρισμα καθώς δέχθηκε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι και ο Μάντζης από κοντά έκανε το 0 – 1.

Ακολούθησαν πολλές αλλαγές για το συγκρότημα του Απόλλωνα στο σύνολο δέκα, όπου μόνο ο αρχηγός, Κώστας Χατζής αγωνίστηκε και τα ενενήντα λεπτά αγώνα.

Στο 71ο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, ο Απόλλωνας έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μιχαλανδρέας Νύκταρης έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά και με μονοκόμματο σουτ στη κίνηση ο Ανάργυρος Μπρέμπος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1 – 1.

Βέβαια, οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν καθώς, ένα λεπτό μετά, ο Γιάννης Μυστακίδης στην επίθεση του ΝΠΣ Βόλου πέρασε όμορφα τρεις προσωπικούς αντιπάλους όπως και τον πορτιέρο, Λάζαρο Καρδάμη και σε κενή εστία έκανε το 1 – 2.

Μάλιστα, στο 81′ ο Γιάννης Μυστακίδης και πάλι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αυτή τη φορά με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και το 1 – 3 ήταν το τελικό σκορ ανάμεσα σε Απόλλωνα Λάρισας και ΝΠΣ Βόλο σε φιλικό παιχνίδι.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Κούλπας, Σουλιώτης, Χατζής, Λίταινας, Ναζίμ, Σιφναίος, Μπαλοτέλι.

Αγωνίστηκαν και οι: Καρδάμης, Κακάμης, Κωστούλας, Καμπέρης, Μπιμάι, Κοντοθανάσης, Νύκταρης, Μπρέμπος, Γκουντρουμπής, Γαρυφαλλόπουλος.

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φερνάντο): Γκαραβέλης, Ντενάντης, Διαμαντής, Μπασόνγκ, Φεράρι, Μαξ, Ατιγιαλάχ, Ζοάο, Σαρμιέντο, Μυστακίδης, Μάντζης.

Αγωνίστηκαν και οι: Μήτογλου, Μπαλογιάννης.

Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας), Νίκζας (ΕΠΣ Λάρισας), Δεδικούσης (ΕΠΣ Λάρισας).