Ισοπαλία με διαφορετικό αντίκτυπο!

Ο Δαμασιακός φιλοξένησε την Αναγέννηση Πουρναρίου με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2 – 2, με τον πρώτο να μένει εντός του στόχου του και τον δεύτερο εκτός.

Συγκεκριμένα ο Δαμασιακός με την ισοπαλία αυτή έπιασε στους 58 βαθμούς τα Βούναινα, από τα οποία υπερέχει στην βαθμολογία και πλέον βρίσκεται στη 3η θέση, όπου και κρατάει τη τύχη στα χέρια του για άνοδο. Από την άλλη το Πουρνάρι υποβιβάστηκε οριστικά, καθώς βρίσκεται στη 14η θέση με 37 βαθμούς και με μία αγωνιστική να απομένει δε μπορεί να καλύψει τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τους 13ους Αγίους Αναργύρους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και ευτύχησαν να σκοράρουν ένα πολύ γρήγορο γκολ. Συγκεκριμένα μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα, ο Στέλιος Λούτσος με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα, έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα για την ομάδα του. Όμως το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Κρητικού. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 18ο λεπτό. Ο Άκης Νεμπεγλέρας με σουτ από πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Μιχάλη Κρητικού, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ισοφάρισε έτσι σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, η Αναγέννηση Πουρναρίου έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 65’ ο Ντένις Κουρμπάτι με σουτ έξω από τη περιοχή, αφού έκλεψε τη μπάλα από την άμυνα του Δαμασιακού, έκανε το 1 – 2.

Ωστόσο ο Δαμασιακός δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη στο ματς. Έτσι στο 76’ ο Θοδωρής Τσιάλτας ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 2.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Καρατζιόλης, Ντόκος, Λέτσιος Κ., Τιούτιος, Τσιάλτας, Λέτσιος Στ. (57′ Δούκας), Μόκας, Λούτσος, Ραπτοτάσιος.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Παπαρσένης, Κρητικός Θ. Β., Κώτσιας, Ζαϊρές, Ζιούστης, Κουρμπάτι, Νεμπεγλέρας, Νικούλης, Καφαντάρης (88′ Μήλιος), Κρητικός Μ. (70′ Κρητικός Θ. Γ.), Τσιαμούρας.