Ισοπαλία σαν… νίκη και άνοδος!

Επιβραβεύτηκε η πολύ καλή πορεία του Κισσάβου Συκουρίου τη φετινή σεζόν, καθώς μετά και την ισοπαλία, 1 – 1, με τον Δαμασιακό, εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του.

Το Συκούριο βρίσκεται στη 2η θέση με 62 βαθμούς την ώρα που ο 4ος Δαμασιακός έχει 50. Με τις τρεις πρώτες ομάδες να ανεβαίνουν, να μένουν πέντε αγωνιστικές ακόμα (στη μία όμως ο Κίσσαβος παίρνει τη νίκη άνευ αγώνος) και υπερέχοντας στην ισοβαθμία από τον Δαμασιακό εξασφάλισε την άνοδό του.

Μάλιστα η ομάδα του Συκουρίου έχει να χάσει το Συκούριο από την 5η αγωνιστική, διατηρώντας 24 ματς αήττητο το μετρώντας 7 Ισοπαλίες και 17 νίκες.

Στον αγώνα τώρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν πρώτοι να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους. Στο 35′, ο Αλέξανδρος Κάτσας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ανοίγοντας» το σκορ για το Συκούριο.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 45+1′, ο Στέλιος Λούτσος ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θοδωρής Τσιάλτας και δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, υπήρχαν κάποιες χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ, με το 1 – 1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Σελήνης, Αλμυρούλης, Αγγέλης, Κώτσιας, Καπετάνι, Σενκάι, Χατζηλιάδης, Μαυρομάτης, Πλιάγκας, Κάτσας.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Ντόκος, Μόκας, Λέτσιος Κ., Τιούτιος, Τσιάλτας, Λέτσιος Στ. (70′ Δούκας), Καρατζιόλης, Λούτσος, Ραπτοτάσιος.