Ισοπαλία σε παιχνίδι – διαφήμιση του ποδοσφαίρου!

Ισόπαλο με 2 – 2 έληξε το ντέρμπι της Φιλιππούπολης μεταξύ Απόλλωνα Λάρισας και Εργοτέλη σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Αποτέλεσμα αυτού, ο Απόλλωνας να χάσει την δεύτερη θέση, θέση ανόδου και ενώ υπολείπονται τέσσερις αγωνιστικές.

Ο Εργοτέλης κόντρα στη ροή της εκκίνησης του αγώνα στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μανουσάκη, με τον Μπραμπίγια να ισοφαρίζει στο 39ο, σκορ το οποίο και έμεινε έως και το φινάλε του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη σε μια φάση όπου θα συζητηθεί ο Εργοτέλης με τον Τσέλιο έκανε τα τέρματά του δύο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ στον Σκούπρα στην εκκίνηση της φάσης. Το τελικό 2 – 2 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Κώστας Χατζής.

Έτσι, η ομάδα του Αριάν Μπελά έφτασε τους 45 βαθμούς, βλέποντας τον Πλατανιά να πιάνει τους 46 και να τον προσπερνά στον βαθμολογικό πίνακα. Έναν Πλατανιά τον οποίο όμως και υποδέχεται σε τρεις αγωνιστικές στη Φιλιππούπολη ο Απόλλωνας.

Ο Απόλλων μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο και στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη του τελική. Ο Λούκας Πολέτο με ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή ανάγκασε τον Κατσιμήτρο να πέσει στην δεξιά του γωνιά και με υπερένταση να απομακρύνει στο πρώτο κόρνερ του αγώνα.

Στη πρώτη όμως επίσκεψη του Εργοτέλη στα καρέ του Απόλλωνα, ο Μανουσάκης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μαντζάρη, ανοίγοντας τον χορό των τερμάτων. Μετά από αδράνεια μέσα στη περιοχή της άμυνας του Απόλλωνα, αμυντικός των «κυανόλευκων» έβγαλε έτοιμο γκολ στον Μανουσάκη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι στο 9ο λεπτό κέρδισε τον Μαντζάρη για το 0 – 1.

Η Λαρισινή ομάδα όμως δεν άφησε τον Εργοτέλη να πάει με το προβάδισμα υπέρ του στο ημίχρονο, με τον Μπραμπίγια στο 39ο λεπτό να τα κάνει όλα υπέροχα και από το ύψος του πέναλτι με πολύ όμορφο πλασέ κέρδισε τον Κατσιμήτρο και ισοφάρισε το παιχνίδι.

Στο 41′ ο Εργοτέλης είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία να απαντήσει αμέσως στο γκολ του Μπραμπίγια. Ο Κουατένγκ πέρασε στο «σπριντ» τον Σουλιώτη και από θέση μέσα στη περιοχή και αριστερά πλάσαρε επάνω στο σώμα του Μαντζάρη που μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

Στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Απόλλωνας «έκρυψε» τη μπάλα με τον Κώστα Σκούπρα να γίνεται δέκτης της μπάλας από τον Πολέτο μέσα στη περιοχή και πλάγια δεξιά, σουτάροντας όμως με τη… μία, στέλνοντας τη μπάλα διαγώνια άουτ.

Στο 68′ ο Εργοτέλης σε μια φάση που θα συζητηθεί πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ηλίας Τσέλιος πήρε τη μπάλα στον χώρο από πάσα του Μανώλη Ροβίθη, και αφού πρόλαβε στην έξοδο και πέρασε τον Γιάννη Μαντζάρη, προ κενή εστίας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Οι άνθρωποι του Απόλλωνα στη φάση του γκολ του Εργοτέλη ζήτησαν φάουλ του Ροβίθη πάνω στον Σκούπρα, πριν ο Ροβίθης με πάσα στο χώρο βγάλει σε θέση βολής τον Ηλία Τσέλιο, διαμαρτυρίες οι οποίες όμως ήταν μάταιες μιας και VAR στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμη.

Ο Απόλλωνας «γέμισε» τη περιοχή του Εργοτέλη στο φινάλε του αγώνα. Στο 87′ είχε απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Λίταινα, όταν ο Σουλιώτης από το ύψος του πέναλτι του έστρωσε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και αριστερά εκεί όπου βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κατσιμήτρο, πλασάροντας όμως απελπιστικά άουτ!

Ενώ στα «καπάκια» ο Μανώλης Ροβίθης βγήκε τετ – α – τετ, με τον Μαντζάρη να τον κερδίζει και να κρατά τον Απόλλωνα μέσα στο παιχνίδι.

Απόλλωνας ο οποίος τελικά έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 90′ όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπραμπίγια στο δεύτερο δοκάρι ο Κώστας Χατζής διαγώνια κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη για το τελικό 2 – 2.