ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΓΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ

Ιστορική νίκη Αστέρα με σούπερ Μπαντή – Γκαραγκούνη

Την πρώτη του και ιστορική νίκη στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισς πέτυχε ο Αστέρας Τυρνάβου στο Δημοτικό Στάδιο του Τυρνάβου, κερδίζοντας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της «μεγάλης» κατηγορίας τον ΠΟΕ με το ευρύ 4 – 1. Τρεις ασσίστ και ένα γκολ ο Γιώργος Μπαντής, χατ – τρικ ο Λευτέρης Γκαραγκούνης.

Μπορεί οι Ελασσονίτες να προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 17ο λεπτό με πέναλτι του Δημήτρη Ματούλα και το ημίχρονο να έκλεισε στο… «διπλό», στην επανάληψη και μετά το «team talk» των Κορομηλά – Παπακωνσταντίνου, οι Τυρναβίτες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν την πρώτη τους ιστορική νίκη στην «μεγάλη» κατηγορία του Νομού μας.

Αρχικά στο 48′ ο Γιώργος Μπαντής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή, για να δώσει στο 55′ έτοιμο γκολ στον Λευτέρη Γκαραγκούνη που με πλασέ στην κίνηση έκανε την ολική ανατροπή του σκορ στο παιχνίδι.

Δεν χρειάστηκαν πολλά λεπτά για να ανοίξει κι΄ άλλο η «ψαλίδα» του σκορ. Στο 63′ φάουλ του Γιώργου Μπαντή, ασταθή απόκρουση του κίπερ του ΠΟΕ και ο Λευτέρης Γκαραγκουνης στην επαναφορά, πέτυχε το 3 – 1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη νίκη του Αστέρα στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Το τελικό 4 – 1 διαμορφώθηκε έπειτα από πάσα του Γιώργου Μπαντή στον Λευτέρη Γκαραγκούνη στο 76ο λεπτό, με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά από πλάγια θέση, πετυχαίνοντας χατ – τρικ.

Αστέρας Τυρνάβου (Αποστόλης Κορομηλάς – Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Ν., Πάσιος Αν., Πάσιος Β., Λάζος, Γαλάνης, Γκαραγκούνης Χ., Τάκης (80′ Μαυρίδης), Γκαραγκούνης Ι. (35′ Καρακώστας), Τσακίρης Κ., Μπαντής Γ. (85′ Υσούφης), Γκαραγκούνης Ελ.