Ισόπαλοι Δαμασιακός και Λάρισα 2012

Από έναν βαθμό και τις εντυπώσεις μοιράστηκαν Δαμασιακός και Λάρισα 2012, στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Τσιάκος και Λόλας τα γκολ των δύο ομάδων στο ισόπαλο 1 – 1.

Με τον βαθμό αυτό οι δύο ομάδες έμειναν ισόβαθμες στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας 23 βαθμούς, καταλαμβάνοντας οι μεν γηπεδούχοι την 11η θέση και οι δε φιλοξενούμενοι την 8η. Και αυτό διότι στην ίδια βαθμολογική συγκομοιδή είναι και οι Δήμητρα Γιάννουλης και Δωτιέας Αγιάς.

Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 7ο λεπτό είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Γιώργου Ξέρρα σε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μιγδάνη, με το προβάδισμα τελικά να έρχεται στο 16ο λεπτό για την ομάδα του Γιώργου Λιάπη. Ο Μόκας ανέτρεψε εντός της περιοχής του Δαμασιακού τον Κώστα Τσιάκο, με τον κ. Στάικο να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κώστας Τσιάκος που δεν αστόχησε για το 0 – 1, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για λογαριασμό της Λάρισα 2012.

Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αποβλήθηκε για τους φιλοξενουμένους ο τερματοφύλακας της ομάδας, Στέλιος Παπαζήσης από τον διαιτητή, Στάικο, καθώς έκανε άσεμνη χειρονομία προς την κερκίδα του γηπέδου. Στην εστία των «βιόλα» έκατσε ο Θοδωρής Μανακούσιος για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην επανάληψη να ισοφαρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Βασίλη Λόλα με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργαντζιά στο 55ο λεπτό της συνάντησης.

Τη φάση πάντως για να πάρει τη νίκη, την είχε η Λάρισα 2012, όταν στο 80′ ο Κώστας Τσιάκος είδε την κεφαλιά του να απομακρύνεται εντυπωσιακά από τον Δημήτρη Μιγδάνη, που κράτησε τον βαθμό για τους Δαμασιώτες.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργατζιάς (65′ Ραπτοτάσιος), Μπακαΐμης, Ντόκος (75′ Οικονόμου), Μόκας, Τσιάλτας, Μουσιάρης, Σουγλής Κ., Λούτσος, Λόλας, Σουγλής Στ.

Λάρισα 2012 (Γιώργος Λιάπης): Παπαζήσης, Κίτσιος Π. (35′ Μανακούσιος), Φλώρος Βαλ., Πρίφτης, Φλώρος Βασ., Μολάς, Φλώρος Παντ., Κίτσιος Δ. (78′ Μπέης), Τσιάκος, Ξέρρας (55′ Σελήνης), Μπόντε (85′ Φλώρος Αντ.).