Ισόπαλο το παι(Χ)νίδι στο Τύρναβο

Το γκολ του Θάνου Κυρίτση (47′) ισοφάρισε ο Στέλιος Πατσιωτός (53′) κι έτσι Τύρναβος 2005 και ΠΟΕ ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1 – 1 στο γήπεδο του Τυρνάβου.

Ισόπαλο δίχως νικητή έληξε αυτό το σημαντικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για τη 18η αγωνιστική και κατά πως φαίνεται αφήνει ικανοποιημένο μόνο το σύνολο του Βαγγέλη Τζιόλα.

Και αυτό διότι, ο Τύρναβος συνεχίζει το αήττητο του σερί στο πρωτάθλημα και έφθασε τους είκοσι δύο βαθμούς, ενώ με τη νίκη του Αετού Μακρυχωρίου το συγκρότημα του Ζήση Ζιάγκα βγήκε εκτός της πρώτης τετράδας στον πίνακα της βαθμολογίας.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους στον αγώνα, ο Θάνος Κυρίτσης με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Θάνο Χαλκιά και έβαλε μπροστά τον ΠΟΕ στο σκορ.

Βέβαια, πέντε λεπτά μετά, ο Γιώργος Ντουνούδης με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Στέλιο Πατσιωτό και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΟΕ για το 1 – 1.

Όσο κυλούσε το παιχνίδι, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στα αντίπαλα «καρέ» και να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους, με τον Στέλιο Πατσιωτό να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 85′.

Ο έμπειρος επιθετικός πέρασε και τον Κώστα Γούπο και με πλασέ προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο πριν καταλήξει αυτή στα δίχτυα, ήρθε αμυντικός των φιλοξενουμένων και έδιωξε τη μπάλα κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή, με το 1 – 1 να μένει έως το φινάλε.

Τύρναβος 2005 (Βαγγέλης Τζιόλας): Χαλκιάς, Πατσής, Αυλογιάρης, Δασκαλόπουλος (80′ λ.τ. Πρατσίλας), Καρράς, Νταναβάρας, Ντουνούδης, Κατσαρός (60′ Κοκόμπελης), Λιάκος, Μπάκος Ι. (88′ Ιωαννίδης), Πατσιωτός.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας, Νταμπώσης (46′ λ.τ. Ματούλας), Λαγός, Σουγλής, Συνάπαλος, Πετάνι (75′ Λαγιόκαπας), Κυρίτσης Αθ., Ζηρδέλης, Μπαρλαγιάννης (68′ Καλύβας), Καραγκούνης.