Κάτι περισσότερο από επαγγελματική νίκη!

Κάτι περισσότερο από επαγγελματική νίκη, ήταν αυτήν της ΑΕΛ με 1 – 0 επί του Παναιτωλικού, με τους «βυσσινί» να κερδίζουν το ματς χάρις στο γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς από τα αποδυτήρια (2′), δείχνοντας πως στον πλανήτη… ΑΕΛ υπάρχει ακόμη οξυγόνο.

Αξιοσημείωτο του αγώνα, τα επεισόδια που σημειώθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο του AEL FC ARENA, κάτι το οποίο ανάγκασε την ΕΛ.ΑΣ. να κάνει χρήση χημικών με αποτέλεσμα στο 12′ το παιχνίδι να διακοπεί για λιγότερο από τρία λεπτά έως ότου καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Γκολ από τα… αποδυτήρια

Η ΑΕΛ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το «καλημέρα» της αναμέτρησης πιάνοντας στον… ύπνο τους φιλοξενουμένους. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση του πρώτου κόρνερ της συνάντησης και από την στιγμή που η άμυνα του Παναιτωλικού δεν έδιωξε σωστά την μπάλα, αυτήν στρώθηκε στον Μιλοσάβλιεβιτς που σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να κοντράρει στον Χαντάκια και να καταλήγει στα δίχτυα του Κυριακίδη για το 1 – 0 των «βυσσινί».

Διακοπή λόγω… χημικών

Στο 12ο λεπτό ο Αριστομένης Κουτσιαύτης διέκοψε την αναμέτρηση για περίπου τρία λεπτά καθώς εκτός γηπέδου η ΕΛ.ΑΣ. έριξε χημικά για να «διαλύσει» πλήθος φιλάθλων που δημιούργησαν επεισόδια, τα οποία και έγιναν αισθητά κατά πολύ στον αγωνιστικό χώρο. Αυτήν η διακοπή δεν ευνόησε την ροή της αναμέτρησης με τον ρυθμό να πέφτει και την ΑΕΛ να κρατά το υπέρ της 1 – 0 έως και την ανάπαυλα του ημιχρόνου, χωρίς προβλήματα.

Πρώτη στιγμή για τα «καναρίνια»

Στο 51′ ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Μιχάι με ένα μακρινό σουτ απείλησε την εστία της ΑΕΛ, με τον Κρίστινσον να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Αστόχησε σε κενή εστία ο Ντέλετιτς!

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η ΑΕΛ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης για να «κλειδώσει» την υπόθεση νίκης. Ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά, με τον Κούνιτς να βρίσκει την μπάλα ελάχιστα με τον ώμο του, στρώνοντας στον Ντέλετιτς στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με προσποίηση απέφυγε και τον Κυριακίδη και προ κενής εστίας πλάσαρε απελπιστικά άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού.

Χαμηλός ρυθμός χωρίς… φάσεις

Από το 60′ έως και το φινάλε το παιχνίδι ήταν κακό και οι δύο ομάδες δεν είχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κουτσιαύτη να βρίσκει την ΑΕΛ νικήτρια με 1 – 0.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπάλλας (68′ Κοέφ), Πίτι (75′ Μόρσι), Κούνιτς (90’+1′ Γρομητσάρης).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Χαντάκιας (73′ Λουσέρο), Μιχάι, Τσοκάνης, Έρικσον, Μάρκος Πάουλο, Ουίλιαν (62′ Καμαρά), Ντίας, Μάζουρεκ (78′ Μανά), Μοράρ.