Κέρασε για τα γενέθλια του, ο Κώστας Τσιάκος

Με το φτωχό 1 – 0 επικράτησε ο Φαλανιακός του Αμπελωνιακού στο γειτονικό ντέρμπι, κερδίζοντας όχι μόνο τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά και έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας, πιάνοντας κορυφή.

Η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά και Κώστα Παπαρίζου χάρις στο ένα και μοναδικό τέρμα του Κώστα Τσιάκου στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των «πρασίνων» φτάνοντας στη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα ο νεαρός επιθετικός χθες είχε τα γενέθλιά του («έκλεισε» τα 23), κερνώντας με το γκολ του αυτό, τους συμπαίκτες του.

Οι φιλοξενούμενοι χρονικά πρώτοι είχαν τη στιγμή τους να φτάσουν στο γκολ που θα άνοιγε το παιχνίδι, όταν στο 28ο λεπτό μετά από σέντρα του Κατσή στο ύψος του πέναλτι, ο Αλεξανδρής προτίμησε να κοντρολάρει τη μπάλα στη περιοχή του Φαλανιακού, δίνοντς τον χρόνο στους αμυντικούς της Φαλάνης να γυρίσουν και να του πάρουν τη «μπουκιά» από το «στόμα».

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Μαχαίρας, Παππάς, Πανταζής Ηλ. (Φλώρος), Σούλι, Λυγούρας Β., Μπλέντι, Αντωνόπουλος (Πανταζής Γ.), Τσιάκος, Ιωαννίδης (Λυγούρας Χρ.), Λεσάι (Ντανίκας Ι.).

Αμπελωνιακός (Μιχάλης Μαλαμάς): Βραζιτίκος, Γκιόνα (89′ Αντύπας), Θάνου, Αλεξόπουλος Αχ., Δαλακώνης, Χατζούλης, Αλεξόπουλος Στ., Κατσής (73′ Κυρίτσης), Καρυπίδης (68′ Γκαλμπογκίνης), Αλεξανδρής (86′ Βούκιας), Κουδέρης.