Κέρδισαν κι ανεβαίνουν οι Αμπελόκηποι

Την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας πέτυχαν οι Αμπελόκηποι, κερδίζοντας με 2 – 1 τη Θύελλα Ελάτειας στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής.

Το συγκρότημα του Νίκου Αλεξούλη έφτασες τους 12 βαθμούς και την 5η θέση, απέχοντας από την τρίτη θέση μόλις μια… νίκη. Από την άλλη, η ομάδα της Θύελλας Ελάτειας έμεινε χωρίς βαθμό για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μένοντας και αυτήν στους 12 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι στο 19ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι με τον Χρήστο Μπόλο, πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Λίλι Δόνος.

Στην επανάληψη και στο 67′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το παιχνίδι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βασίλη Ζάρρα, ενώ στο 75′ το σουτ του Σπύρου Καραγκούνη έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζησόπουλου.

Το νικητήριο γκολ τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους, με «δράστη» τον Χρήστο Μπόλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη μπαλιά του Λίλι Δόνου και με πλασέ κέρδισε τον Βούλγαρη για το τελικό, 2 – 1 στο 86ο λεπτό.

Οι άνθρωποι της Θύελλας Ελάτειας εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Κυρατσούλη και των βοηθών του κ. Κυρίτση και κ. Δίχρη για τις αποφάσεις που είχαν στο παιχνίδι.

Αμπελόκηποι (Νίκος Αλεξούλης): Ζησόπουλος, Χάμος, Βεργής, Τριτάρης, Δούκας, Δόνος, Τσιπλικιάρης, Μανίκας (62′ Βασιλειάδης), Μάτα, Παρασκευούδης (88′ Μαρούδας), Μπόλος.

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρής Σολωμός): Βούλγαρης, Τασιόπουλος, Καλιαντζής, Τσιάνας (7′ λ.τ. Παπαγιαννόπουλος), Τσιντότας, Τζουβάρας Σωτ., Καραγκούνης, Πάσιος, Τσιάκος, Ζάρρας, Μικερτζής (75′ Τζουβάρας Σωτ.).