Κέρδισε αφού θυμήθηκε να σκοράρει ο Τάκης!

Ο Τάκης Κίτσιος με δύο προσωπικά του τέρματα έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στη Λάρισα 2012 που επικράτησε με 2 – 1 της Αστραπής Νέας Πολιτείας!

Μάλιστα ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, είχε να σκοράρει σχεδόν ένα χρόνο, καθώς φέτος δεν είχε χριστεί μέχρι σήμερα σκόρερ! Έτσι βοήθησε τη Λάρισα 2012 να φτάσει στους 18 βαθμούς και την 14η θέση, την ώρα που η Νέα Πολιτεία βρίσκεται στη 15η θέση με 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τρόπο για να δημιουργήσουν το «ρήγμα» στην αντίπαλη άμυνα σε ένα καίριο χρονικά σημείο της αναμέτρησης. Ήταν το 44ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Τάκης Κίτσιος στην αντεπίθεση πλάσαρε σωστά και έκανε το 1 – 0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό του ματς, από γέμισμα ο Μιχάλης Κυριάκος αν και με πλάτη στην εστία μέσα στη περιοχή, γύρισε, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του ανήμπορου να αντιδράσει Γεωργούλα Μ.

Και ενώ είχαμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Λάρισα 2012 αύξησε τη πίεσή της. Στο 82′ κόρνερ και κεφαλιά του Παντελή Φλώρου, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά έσκασε στη γραμμή και ο Μπρέλλας την μάζεψε σωτήρια.

Για να φτάσουμε στο 86ο λεπτό, όταν τελικά ο Τάκης Κίτσιος έδωσε το «φιλί της ζωής» στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα της Νέας Πολιτείας, πέρασε την μπάλα πάνω και από τον Μπρέλλα και έκανε το τελικό 2 – 1.

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στεργιάδης): Γεωργούλας Μ., Φλώρος Β., Σκέντζας, Φλώρος Αντ., Φλώρος Παν., Κριεμάδης, Κίτσιος Π., Γεωργούλας Θ. (85′ Δαλαμπύρας), Κίτσιος Δ., Φλώρος Παντ., Γκόλτσιος (70′ Παϊτέρης).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Χασιώτης, Παπαμάνος, Βενέτης, Σιάρκος, Μπέτσης, Μπατζέλας (46′ Μηνάς), Καλτσάς (Ραμάι), Φούντας (Αλεξόπουλος), Κυριάκος, Τζουμάκης.