Κέρδισε η Δόξα, την άγχωσε προς στιγμή ο Τσιάτας

Μία άκρως σημαντική νίκη πήρε η Δόξα Αργυροπουλίου, που κόντρα στην Αναγέννηση Καλοχωρίου κέρδισε (2 – 0) μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα. Βέβαια ενώ το σκορ ήταν στο 1 – 0 ο Φάνης Τσιάτας της Αναγέννησης είχε δοκάρι, με τον Τσιάγκο εν τέλει να «καθαρίζει» την «μπουγάδα» για τους γηπεδούχους στο 83′.

Στη ζώνη των πλέι-άουτ παρέμεινε η Αναγέννηση Καλοχωρίου που δεν κατάφερε να φύγει με κάτι θετικό στο «σακούλι» της από το Αργυροπούλι, χάνοντας νέο πολύτιμο έδαφος στη προσπάθεια που κάνει για αποφυγή των πλέι-άουτ. Στον αντίποδα η Δόξα Αργυροπουλίου είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης από τις 11 Φεβρουαρίου και την 18η Αγωνιστική, όταν και είχε κερδίσει στον Τύρναβο την ομώνυμη ομάδα με 1 – 0.

Το προβάδισμα στη Δόξα Αργυροπουλίου έδωσε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο Στέλιος Μπαχτσιβάνος. Συγκεκριμένα μόλις στο 5ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και «κομπίνα» των «κιτρινόμαυρων» η μπάλα έφθασε στον Στέλιο Μπαχτσιβάνο που με πλασέ στη κίνηση κέρδισε τον Μαρδάνη για το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 70′, ο Φάνης Τσιάτας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του, έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπαχτσιβάνου, σώζοντας την Δόξα από τα… χειρότερα.

Και τελικά οι «κιτρινόμαυροι» δεκατρία λεπτά αργότερα «κλείδωσαν» το ματς. Σκόρερ ήταν ο Αποστόλης Τσιάγκος που στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Καράς (73′ Χαρισούλης), Κούλπας, Μπουζούκας, Χατζής, Ριζούλης (87′ Γκουρτζιούμης), Ζάχος, Τσούτσας, Βογιατζής (65′ Σιαμαντούρας), Τσιάγκος.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Γιώργος Χατζής): Μαρδάνης, Δούρος, Μάρκου, Τσεκούρας, Λιούσκας, Τσιαντούλης, Μπούνα, Τσιάτας, Δάκτυλας, Σαμπάνης (55′ Κόκοβας), Παιδής (60′ Μακρής).