Κέρδισε και αύξησε τη διαφορά από τον Οικονόμο

Τη νίκη που τον έφερε στη πρώτη θέση της Α΄ΕΠΣ Λάρισας με τρεις βαθμούς διαφορά από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης που έχει όμως και έναν αγώνα λιγότερο, πέτυχε ο Ηρακλής Λάρισας, κερδίζοντας με 3 – 0 την Αστραπή Νέας Πολιτείας στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη έκανε έτσι 47 τους βαθμούς της, αφήνοντας τον Οικονόμο που «γκέλαρε» (2 – 2) με τον Σμόλικα Φαλάνης, στη δεύτερη θέση και στο -3. Στον αντίποδα, η ομάδα της Αστραπής Νέας Πολιτείας έχει ήδη ξεκινήσει τον προγραμματισμό της επόμενης ημέρας στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, καθώς είδε τη Δόξα Βλαχογιαννίου να κερδίζει και να αυξάνει τη διαφορά στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα στους 13 βαθμούς, διαφορά που δεν… καλύπτεται με καμία… κυβέρνηση!

Ο πρωταθλητής «Χειμώνα» πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Λευτέρη Μπάμη στο 25ο λεπτό με τον Δημήτρη Αποστόλου να κάνει δύο τα τέρματα των γηπεδούχων στο 38ο λεπτό με πλασέ στη κίνηση.

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» διαμορφώσαν το τελικό σκορ με την εκκίνηση του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με πλασέ μετά από ωραία ατομική του ενέργεια, κέρδισε τον Σκάρλος για το τελικό, 3 – 0.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν και τρία δοκάρια με τους Μπάμη, Χρηστίδη και Ζαφειρίου.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου (65′ Ντιντής), Πατσής (65′ Λάμπρου), Γιαννακόπουλος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Μπάμης, Χρηστίδης, Φουρίκης, Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου (70′ Νάστας), Αποστόλου (65′ Φώτος).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σκάρλος, Βουβουσίρας (75′ Λιάκος), Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Σιάρκος (50′ Πράπας), Σκόμπας (46′ Τόπης), Καλτσάς (70′ Αντωνόπουλος), Σκουλίδης, Πουρνάρας.