Κέρδισε και αύξησε τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς!

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Λάρισας με 1 – 0 απέναντι στον Δαμασιακό, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα του Φαλανιακού στον Τύρναβο, αύξησε τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν τον Δαμασιακό στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής κι έφθασε τους εβδομήντα πέντε βαθμούς, με την ομάδα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου να θέλει μόλις ένα βαθμό για να κερδίσει την απευθείας άνοδο στη Γ΄εθνική και να αποφύγει τους αγώνες πλέι οφ.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα που θα βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ δεν πήρε το θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι και παρέμεινε στους τριάντα επτά βαθμούς και τη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 26′, οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με τον Αποστόλη Νάστα με σουτ στο πρώτο δοκάρι στη περιοχή του Δαμασιακού.

Στο 43ο λεπτό, οι γηπεδούχοι «φώναξαν» για περίπτωση πέναλτι στον Αναστάση Μανιώτη από μαρκάρισμα του Χρήστου Ντόκου, όμως ο α΄βοηθός κ. Τέγος που ήταν μπροστά στη φάση έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι…

Στην επανάληψη του αγώνα χάθηκαν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, όμως το 1 – 0 χάρη σε γκολ του Αποστόλη Νάστα έμεινε μέχρι το τέλος μετά το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ντελέζου.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Καραναστάσης, Λάμπρου, Φορτομάρης, Γιαννακόπουλος, Ντιντής, Μανιώτης, Γκιουρσάνης (90’+2′ Δολιάνης), Χρηστίδης, Νάστας, Ζαφειρίου (81′ Κυριάκης), Φώτος (89′ Ράχης).

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Ιωαννίδης, Ντόκος (77′ Αγραφιώτης), Μπακαΐμης, Γεωργατζιάς, Νάτσης, Μουσιάρης, Φούντας, Αμπατζίδης, Λούτσος, Λέτσιος.