Κέρδισε και «βλέπει» ψηλά ο Πύρρος!

Την εντός έδρας νίκη με 2 – 0 απέναντι στη Προοδευτική Ανάβρας πανηγύρισε ο Πύρρος και αναρριχήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας!

Οι «μπλε» του Κώστα Βασίλη επικράτησαν των «βυσσινί» του Γιώργου Λυκοκώστα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» και ανέβηκαν στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας είκοσι τρεις βαθμούς, με τον Πύρρο μάλιστα να βρίσκεται και στο μείον δύο από τη πρώτη τριάδα του πίνακα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η Προοδευτική Ανάβρας συνεχίζει στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει μέχρι τώρα, δέκα οκτώ βαθμούς.

Στο 15ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Καρπέτη. Ο Αντώνης Γκαραλιάκος ανέλαβε την εκτέλεση αυτού, όμως ο Μάριος Αγραφιώτης κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα και να κρατήσει το μηδέν για την άμυνα του Πύρρου.

Στο 20ο λεπτό ο Μούρι από πλεονεκτική θέση για γκολ βρήκε τα δίχτυα του Ξύτσα και «άνοιξε» το σκορ στο παιχνίδι, ενώ ο Νίκος Αλεξανδρής πέντε λεπτά από θέση τετ – α –  τετ πλάσαρε τον Ξύτσα και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Σάρα να κάνει τη κοντινή προβολή και τον πορτιέρο της Προοδευτικής να μπλοκάρει τη μπάλα με τα πόδια.

Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Άλκης Νικούλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 85ο λεπτό του παιχνιδιού, με πλασέ από πλεονεκτική θέση για γκολ μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Μούρι.

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Αγραφιώτης, Μάρης, Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Σάρα (80′ Αλιάι), Κάτσας, Νικούλης (88′ Βάρσος), Μούρι, Αλεξανδρής (75′ Τζιόγκας), Παύλου.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Χονδροδήμος, Αποστόλου, Τζαβέλλας, Γιαννουλέας, Ριζούλης, Καραντώνης, Κορδαλής, Καρπέτης, Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος.