Κέρδισε και κρατιέται ψηλά το Μαυροβούνι!

Τη πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος «κλείνει» το Μαυροβούνι έπειτα και από τη σημερινή νίκη που σημείωσε με σκορ 2 – 0 απέναντι στην Αμπελιά για την 21η στροφή του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Τους τριάντα εννέα βαθμούς έφθασαν λοιπόν οι «πετεινοί» με αυτή τη νίκη, ενώ η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου έμεινε στους τριάντα πέντε βαθμούς και συνεχίζει στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος.

Στο 25ο λεπτό ο Τόλης Ακριβόπουλος με πλασέ από θέση βολής και ωραία ατομική ενέργεια ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στο συγκρότημα του Λάζαρου Αγγλόπουλου.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, ο Μίλτος Πάτας με πλασέ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τόλη Ακριβόπουλου έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι δύο ομάδες, καθώς τη κόκκινη κάρτα του κ. Νατσιούλα αντίκρισαν οι Χατζής από πλευράς Μαυροβουνίου και Δήμου από πλευράς Αμπελιάς για μεταξύ τους αψιμαχία.

Πάντως, η Αμπελιά είχε τις δικές της ευκαιρίες για γκολ, μιας και οι Στέφανος Σουλτούκης, Μιστάκου και Θοδωρής Γεωργούλας απώλεσαν τρεις σημαντικές στιγμές για να πετύχουν τέρμα στην αναμέτρηση.

Η σημερινή νίκη από το Μαυροβούνι αφιερώνεται στον Βαγγέλη Τατσέλο που επιστρέφει από τραυματισμό και εγχείρηση χιαστού έπειτα από απουσία σχεδόν ενός χρόνου.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μπρέλλας, Σάπιος, Σιδέρης (30′ Πάτας), Μαντζαφούλης, Παπαμάνος, Μπάγκας Αρσ. (60′ Τατσέλος), Ακριβόπουλος (80′ Μπάγκας Δ.), Χατζής, Μπατζέλας, Τριάντης (85′ Ριζόπουλος Δ.), Κολιοφούτης.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης, Λαζαρίδης, Ζιούστης (75′ Παλαμίδας), Καλπίας (70′ Κιούσσης), Βασιλειάδης (78′ Μπέης), Δήμου, Κουρμπάτι, Μιστάκου, Ζαφειρούλης, Γεωργούλας, Σουλτούκης.