Κέρδισε και παραμένει… ψηλά!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ σημείωσε ο Προμηθέας, όπου επικράτησε στο γήπεδο Γ. Μητσιμπόνας Β΄επί του Αστέρα Μελισσοχωρίου με 2 – 1 στο πλαίσιο της 4ης στροφής του πρωταθλήματος.

Οι «μπλε» του Βαγγέλη Στεφανή έπειτα από την εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Γιάννουλη τη περασμένη αγωνιστική, πήραν ακόμη μία νίκη αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Μελισσοχωρίου, φθάνοντας έτσι και τους επτά βαθμούς. Αντίθετα, το σύνολο του Σπύρου Μούτσιου που μείωσε στο 37′ στο σκορ, ξανά μπήκε στο ματς ωστόσο μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό και κοιτάει τη συνέχεια του πρωταθλήματος έχοντα έξι βαθμούς…

Στο 23ο λεπτό της συνάντησης οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκοτ. Ο Γιώργος Καραπετσάνης εκτέλεσε κόρνερ και οι αμυντικοί του Αστέρα έδιωξαν προ των πυλών ωστόσο στο δεύτερο δοκάρι ο Νίκος Ρουμπιές με πλασέ έκανε το 1 – 0.

Πέντε λεπτά αργότερα, το σύνολο του Βαγγέλη Στεφανή έκανε δύο τα τέρματα του με σκόρερ τον Στέφανο Πρισακάρου στο πρώτο δοκάρι ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ και πάλι του Γιώργου Καραπετσάνη.

Βέβαια, το σκορ του ημιχρόνου άλλαξε και έγινε 2 – 1, καθώς στο 37′ ο Αστέρας μείωσε σε 2 – 1 με τη κεφαλιά του Αβδουλά στο πρώτο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι και αυτό να παίρνει νέο ενδιαφέρον.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τους γηπεδούχους για να φθάσουν στην ισοφάριση του σκορ, όμως αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Προμηθέας πήρε τη δεύτερη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Καραπετσάνης (60’ Καραχάλιος), Πατσούρας Ν., Σκαφιδάς, Πότσης, Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Παϊτέρης (72’ Ψύρρας), Πρισακάρου (90’ Αλίου), Τριτάρης, Ρουμπιές (80’ Πετής).

Αστέρας Μελισσοχωρίου (Σπύρος Μούτσιος): Κουκούτσης, Γουργιώτης, Μαλαχτάρης, Αγγελούλης, Αβδουλάς, Λιάγκας (62′ Μπιρόλ), Λιντέρης, Αγγελακόπουλος, Χαρούλης, Βουτυρίτσας, Νούσιας.