Κέρδισε και περιμένει την έφεση ο Απόλλωνας!

Χάρις στο ένα και μοναδικό τέρμα του Λουκάο στο 67′, ο Απόλλωνας κέρδισε με 1 – 0 τον Ηρόδοτο στη Νέα Αλικαρνασσό και τερμάτισε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας της Football League, έναν βαθμό πίσω από τον Πλατανιά Χανίων.

Βέβαια ο Απόλλωνας περιμένει την απόφαση της έφεσης που έχει κάνει στην απόφαση να μην πάρει τους δύο βαθμούς που έχασε από την ισοπαλία στα Σπάτα με αντίπαλο τον Αήττητο. Αν δικαιωθεί πηγαίνει τελικά αυτός στα μπαράζ.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικά… κακό με τις δύο ομάδες να μην έχουν ούτε μία τελική στην εστία των δύο γκολίπερ Κασμερίδη και Γκέκα!

Στην επανάληψη o Απόλλωνας μπήκε πιο κεφάτος και είχε διπλή ευκαιρία χαμένη με τον Λούκας Πολέτο που πέρασε στο ημίχρονο ως αλλαγή. Και στις δύο περιπτώσεις , 55′ και 56′ ο Βραζιλιάνος εξτρέμ μπήκε στη περιοχή του Ηροδότου από δεξιά και τα σουτ που έκανε αμφότερα πέρασαν εκτός εστίας του Κασμερίδη.

Στο 64′ ο Απόλλωνας έχασε και νέα ευκαιρία, όταν ο Κώστας Σκούπρας από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε και ο Κασμερίδης έπεσε στην αριστερή του γωνιά και μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

Το γκολ τελικά για τον Απόλλωνα ήρθε στο 67′ όταν ο Κώστας Σκούπρας έπαιξε κάθετα στον Λουκάο, ο οποίος γύρισε φάτσα με το τέρμα και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε σωστά τον Κασμερίδη για το 0 – 1.

Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Τουγλής, Ανδρέου, Ζιώγας (66′ λ.τ. Δαμιανάκης), Αργκιλέσι, Νύκταρης, Γκούφας, Ζαμπορόφκσι, Αμαραντίδης, Κασαπάκης, Πίντο (74′ Κλινάκης).

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Αγιώτης, Καρατάσιος, Σκούπρας, Καμπέρης, Μπιμάι, Λούκας Ράμος, Λίταινας (78′ Κοντοθανάσης), Λουκάο (73′ Γαρυφαλλόπουλος), Ρενάτο Κεντέζι (46′ Λούκας Πολέτο), Γκουντρουμπής.

Αγγελάκης, Παπαδόπουλος, Τυριακίδης (Μακεδονίας).