Κέρδισε Καλαπόδι, πάει στην Ιτέα!

Τη πρόκριση στη 2η Αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών κέρδισε με τη νίκη του με 1 – 0, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, κόντρα στον Α.Ο. Καλαποδίου. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Δραχαλίβας που έστειλε τον Οικονόμο απέναντι… από τον Αστέρα Ιτέας.

Η πρόκριση που κέρδισε ο Οικονόμος τον φέρνει αντιμέτωπο με τον Αστέρα Ιτέας (ομάδα Γ΄ Εθνικής) στην έδρα της Ιτέας στις 25 Απριλίου.

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από νωρίς στο παιχνίδι. Μόλις στο 15ο λεπτό το σουτ του Τόλιου από το ύψος της περιοχής, αρχικά απέκρουσε με τις παλάμες ο Γκουλής με τη μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Δραχαλίβα που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Α.Ο. Καλαποδίου για το 1 – 0 του Οικονόμου.

Στο 24′ ο Οικονόμος κέρδισε πέναλτι για να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας μέρος. Ο Ζηρδέλης σε προσπάθεια ντρίμπλας πάνω στον Σπυριδάκη, έστειλε τη μπάλα στο χέρι του αμυντικού του Α.Ο. Καλαποδίου, με τον κ. Μπεκιάρη να δείχνει δίχως δεύτερη σκέψη τη άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόλλιος που είδε τον Γκουλή να αποκρούει το άσχημο εκτελεσμένο του πέναλτι, κρατώντας την ομάδα της Φθιώτιδας μέσα στο ματς.

Η ομάδα του ΑΟ Καλαποδίου στο 35ο λεπτό έχασε σημαντική στιγμή για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Συνεργασία των Ταμάμη Μπουγιώτα, σουτ του τελευταίου με τον Νούσια να αποκρούει προσωρινά και στη συνέχεια ο Κολιός έδιωξε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσε τη γραμμή του τέρματος της Τσαριτσάνης.

Στην επανάληψη ο Α.Ο. Καλαποδίου είχε την υπεροχή των κινήσεων και την εδαφική… κατοχή, χωρίς όμως να φτάσει με αξιώσεις απέναντι από τον Παναγιώτη Νούσια. Μάλιστα σε κόντρα επίθεση η ομάδα του Οικονόμου είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως στο 83ο λεπτό το πλασέ του Χαμού απομάκρυναν επάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων, με τον Πούτα να παίρνει το ριμπάουντ και προ κενής εστίας υπό πίεση των αμυντικών πλάσαρε διαγώνια, άουτ.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Πούτας, Κολιός, Κουμπούρας, Χάμος, Παπαγεωργίου (55′ Σαπάκος), Καραλούλης (90′ Τζούργκανος), Ζηρδέλης, Τόλιος (62’Ντούφας), Δραχαλίβας (73′ Λεβέντης).

Α.Ο. Καλαποδίου (Δημήτρης Γιαννουδάκης): Γκουλής, Λάππας Ν., Κατσαρός (53′ Παπαναστασίου), Σπυριδάκης, Λιάσκος, Λυτάκης, Γκανάς, Λίκο, Ταμάμης, Λάππας Γ., Μπουγιώτας.

Μπεκιάρης, Στεφανής, Κανιούρας (Καρδίτσα).