Κέρδισε Ξάνθη και κακό αγωνιστικό χώρο!

Οι «βυσσινί» υποδέχθηκαν τη Ξάνθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο AEL FC ARENA με στόχο τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League και ο στόχος επετεύχθει, χάρις σε τρία τέρματα, ένα στο πρώτο και δύο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος ο Τερκί Μεντί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από κόρνερ του Έργκους Κάτσε στο πρώτο δοκάρι στο 35ο λεπτό, ενώ στην επανάληψη και στο 53ο, ο Νούνιτς βρήκε μέσα στη μικρή περιοχή του Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2 – 0, για να διαμορφώσει το τελικό 3 – 0 με γκολ – «ποίημα» ο Μανώλης Μπέρτος στο 83′ από μπάλιά του Σετσέροβιτς

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε με το γνωστό σύστημα 3 – 5 – 2 με τον Κρίστινσον να βρίσκεται κάτω από την εστία, οι Μιχαήλ – Μόρας – Μπράλιτς στο κέντρο της άμυνας, στα άκρα οι Καρανίκας – Στάνκοβιτς. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο Μιλοσάβλιεβιτς και μπροστά προωθημένοι οι Ουάρντα και Νούνιτς.

Άσχημο ξεκίνημα σε άσχημο αγωνιστικό χώρο

Σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ κακό. Αμφότερες οι δύο ομάδες έκαναν αβίαστα λάθη, με το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό σε κανένα μέρος του. Η ΑΕΛ προσπάθησε με κάποιες στατικές φάσεις να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, δίχως αποτέλεσμα όμως.

Η πρώτη φάση του αγώνα καταγράφηκε έπειτα από ολέθριο λάθος της άμυνας της Ξάνθης και του Καρασαλίδη συγκεκριμένα. Ο κεντρικός αμυντικός της Ξάνθη «πάτησε» τη μπάλα δίνοντας τον χρόνο στον Αμρ Ουάρντα να πάρει τη μπάλα μπροστά του και να βγει στο ένας εναντίον ενός με τον Λισγάρα. Με μια ωραία «κοφτή» ντρίμπλα ο Αιγύπτιος βρήκε τον χώρο να σουτάρει διαγώνια από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα όμως να περνά λίγο άουτ.

Στα 5 κόρνερ ένα… γκολ!

Η πίεση της ΑΕΛ έφερε πολλά κόρνερ. Και από το πέμπτο κόρνερ προήλθε και το γκολ της ΑΕΛ.

Ο Κάτσε εκτέλεσε το πέμπτο κόρνερ της ΑΕΛ και αυτό από τα αριστερά όπως και όλα τα άλλα, στο πρώτο δοκάρι και ο Τέρκι Μεντί βρήκε τη μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1 – 0, υπέρ της ΑΕΛ. Σκορ το οποίο και ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Εκίννηση δευτέρου ημιχρόνου με γκολ για την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πίεσε ψηλά τη Ξάνθη και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη της στο 53ο λεπτό με σκόρερ τον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς.

Ο Νούνιτς από αριστερά έκανε ένα παράλληλο στην εστία της Ξάνθης γύρισμα και ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς από τη μικρή περιοχή και διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέντο για το 2 – 0.

Μάλιστα για τον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς αυτό ήταν το δεύτερο γκολ στη σεζόν, μετά το πρώτο του στη πρεμιέρα στο Περιστέρι στην ισοπαλία (1 – 1) της ΑΕΛ με τον Ατρόμητο.

Αλλαγές στις αριθμητικές ισορροπίες με κόκκινη του Λισγάρα

Στο 60′ ο Κάτσε κέρδισε ένα φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής της Ξάνθης και αριστερά, με τον Λισγάρα να τον ανατρέπει και τον κ. Κουτσιαύτη να τον παρατηρεί με την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι.

Αποτέλεσμα ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός να δεχθεί την κόκκινη κάρτα του Αριστομένη Κουτσιαύτη και να πάρει την άγουσα των αποδυτηρίων αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερο από μισή ώρα αγώνα.

Κερασάκι στη «τούρτα» με το γκολ της αγωνιστικής!

Η ΑΕΛ στο 83′ κατάφερε να πετυχεί και τρίτο γκολ. Ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς που σίγουρα θα είναι το γκολ της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Ήταν το 83ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Αντνάν Σετσέροβιτς έκανε μια βαθιά 30άρα μπαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και στο δεύτερο δοκάρι και ο Μανώλης Μπέρτος με μια προβολή σχεδόν από τη τελική γραμμή του άουτ, έστειλε τη μπάλα στο απένατι δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Μπεντο για το τελικό 3 – 0.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Καρανίκας (62′ Μπέρτος), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε (85′ Χαλκιαδάκης), Μιλοσάβλιεβιτς (75′ Φατιόν), Ουάρντα, Νούνιτς.

Ξάνθη (Ραμίρεζ Φρανσίσκο): Μπέντο, Στούργκεον, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς (61′ Μαλεζάς), Τέρκι, Σόσα, Μπαριέντος (54′ Φοσέρ), Καρασαλίδης, Τεσέιρα (36′ Ρενέλα), Ντίρεσταμ.