Κέρδισε στον Τύρναβο, αλλά θα πάει στα πλέι-οφ

Μπορεί ο Αχιλλέας Φαρσάλων να κέρδισε στον Τύρναβο με 2 – 1 την τοπική ομάδα, όμως η διαφορά των έντεκα βαθμών που διατηρήθηκε από τον δεύτερο Δωτίεα Αγιάς, οδηγεί την άναδειξη του πρωταθλητή μέσω της διαδικασίας των πλέι-οφ!

Η ομάδα του Τάκη Παραφέστα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, κάτι το οποίο την βοήθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ωραίος συνδυασμός των Καραμπούζηα και Πετράκη και η πάσα του τελευταίου στον Βασίλη Λόλα, έφερε τον Τυρναβίτη στη καταγωγή μεσοεπιθετικό σε θέση βολής απέναντι από τον Γιάννη Γραβάνη, τον οποίο και κέρδισε για το 0 – 1.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν όμως απάντηση και στο 19′ μετά από σέντρα του Βαγγέλη Τζιόλα και διαγώνιο σουτ του Γιώργου Ντονούδη, το παιχνίδι ήρθε και πάλι στα ίσια του. Μάλιστα το 1 – 1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς «λογαριασμούς» για την επανάληψη.

Εκεί όπου ο Αχιλλέας στο 56′ με εκτέλεση εμμέσου φάουλ του Κώστα Νεμπεγλέρα, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Γιάννη Γραβάνη, με το γκολ της νίκης να έρχεται στο 78′ από ασσίστ του Φίλιππου Καραμπούζη στον Νίκο Βούλγαρη που κατέβασε τη μπάλα και με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του Αχιλλέα.