Κέρδισε στο ντέρμπι και «έπιασε» τριάδα!

Η ανοδική πορεία που έχει τον τελευταίο καιρό το Μαυροβούνι, έφερε την ομάδα στη τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από Αβέρωφ και Αμπελιά, μετά την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Πύρρο και την ισοπαλία των Βουναίνων.

Όλα τα αποτελέσματα λοιπόν «δούλεψαν» για το Μαυροβούνι και έτσι οι «πετεινοί» βρίσκονται στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με σαράντα τέσσερις βαθμούς.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Κώστα Βασίλη έμεινε στους τριάντα επτά βαθμούς και τη πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Βαγγέλη Τατσέλου από τον Γιώργο Μάρη. Ο Δημήτρης Αρσένης ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος και στο 55ο λεπτό, ο Δημήτρης Αρσένης με κάθετη πάσα βρήκε ιδανικά τον Αποστόλη Βούκουτο και ο τελευταίος από πλεονεκτική θέση για γκολ με ένα σουτ εντυπωσιακό βολ πλανέ κέρδισε τον Κώστα Κουσιά για το 2 – 0!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Γρηγόρης Σιδέρης που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σάββα Χατζηλιάδη.

Από τη πλευρά του, ο Πύρρος είχε σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι με τους Μάριο Λάττα, Κλαούντιο Μούρι και Κώστα Λέτσιο…

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ. (78′ Παπαμάνος), Σάπιος, Νότας, Κολιοφούτης, Τατσέλος, Τριάντης (60′ Χατζηλιάδης), Μπατζέλας Ν. (85′ Μπατζέλας Β.), Μπάγκας Αρσ., Αρσένης (88′ Σιδέρης), Βούκουτος.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Μάρης (26′ λ.τ. Τσάκουλης), Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Παύλου (70′ Πότσης), Λάττα (78′ Αγκόλι), Κάτσας, Νικούλης, Μούρι, Αλλιάι (46′ Τζιόγκας).