Κέρδισε τη Δόξα Βαλανίδας, πρώτη νίκη για τον Ιπποκράτη!

Μετά από τρεις ήττες και τέσσερις ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ήρθε η 8η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Ιπποκράτης τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας με σκορ 4 – 1 απέναντι στη Δόξα Βαλανίδας!

Το σύνολο του Θανάση Κολονιώτη «χαμογέλασε» στην 8η «στροφή» της Α’ 1 ΕΠΣ Λάρισας και αφού επικράτησε του συνόλου του Βαγγέλη Μάνου, έφθασε τους επτά βαθμούς και τη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το εν λόγω παιχνίδι και έμεινε στην όγδοη θέση έχοντας δέκα βαθμούς.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο 15χρόνος Σπύρο Διαμάντης ευτύχησε να βάλει μπροστά τον Ιπποκράτη στο σκορ με κεφαλιά από σέντρα του Ότι Φραχόλι, ενώ στο 28ο λεπτό ο Μπούζο έκανε δύο τα τέρματα για το συγκρότημα του Θανάση Κολονιώτη με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, ο Ρενάτο Φραχόλι σημείωσε το 3 – 0 από θέση τετ – α – τετ και οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ευρύ σκορ υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος και στο 52′ ο Αντώνης Αδάμου μείωσε για τη Βαλανίδα σε 3 – 1 με κεφαλιά από κοντά, ενώ ο Ρενάτο Φραχόλι στο 85ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Γιώργου Μπλάνα και μάλιστα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα και στο 70′ ο Θοδωρής Ρακιντζόγλου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστόλη Ράιδου με κεφαλιά.

Μάλιστα, οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς από πλευράς Ιπποκράτη αποβλήθηκε ο Ότι Φραχόλι (58′) για φάουλ σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή, όπως και από πλευράς Βαλανίδας ο Νίκος Παλάντζας με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ σε ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Ράιδος, Γιαννίκης (63′ Μαραμής), Διαμάντης, Παπαδημητρίου, Μονάντερος, Τσακουρίδης, Φραχόλι Ότ., Μπλάνας, Μπούζο, Φραχόλι Ρ., Κοντογιώργος (87′ Κουταλιάς).

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυριάκης, Χαλίλ, Τέλλιος, Θάνος, Τσιαμούρας (82′ Μουταφίδης), Αδάμου, Πλατής, Βαρσάμης, Κακανούλιας (55′ Κατσίρης), Γκαραβέλης (35′ Παλάντζας Ν.), Ντίλι (46′ Ρακιτζόγλου).