Κέρδισε το παιχνίδι… επιβίωσης

Ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για τη παραμονή του στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Όλυμπος Γόννων, κερδίζοντας στο ντέρμπι… επιβίωσης τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας και μάλιστα με ανατροπή στο φινάλε, όπου και οι γηπεδούχοι μέσα σε δύο λεπτά (79′ και 81′) «γύρισαν» το παιχνίδι.

Έτσι, ο Όλυμπος έφτασε τους οκτώ βαθμούς, αφήνοντας στους μόλις τρεις τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας που δεν κατάφερε να κερδίσει στο ντεμπούτο του Κώστα Παπαρίζου στον πάγκο του.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε δύο λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Δημήτρης Γαιννακός με πλασέ στη κίνηση, μετά και από πάσα του Άρη Καπετάνιου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είδαν τον κ. Φακή να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα τον Στέλιο Καραδούκα στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, χωρίς όμως οι «σελέστε» να το βάλουν κάτω, φτάνοντας στην πλήρη ανατροπή του εις βάρους τους 0 – 1, στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Αρχικά στο 79′ ο Μποζίκης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζάρρα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία, για να κάνει την ολική ανατροπή δύο λεπτά αργότερα ο Στέφανος Ποντίκας με σουτ έξω από την περιοχή.

Όλυμπος Γόννων (Κώστας Κουτσούκης): Ζεϊμπέκης, Τσιντζιλώνης, Γκουγκουλιάς (75′ Καναβούρας), Πανδρεμένος, Γκρίτζιας (46′ Καραδούκας), Μούτος (46′ Ποντίκας), Ζάρρας, Τσούγιας, Παιδής, Καραγκιόζης, Παναγιώτου (46′ Παναγιώτου).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Κώστας Παπαρίζος): Κοσμάς, Πλατσάς, Πασιάς Δ., Πασιάς Π., Μυλωνάς, Γκουντάρας Ν. (65′ Κουβαράς), Τσιάκουλης (72′ Ντόμπρα), Καπετάνιος, Γιαννακός, Λαδάς, Μαλαχτάρης.