«Καθάρισαν» στην έδρα τους

Τα Βούναινα έκαμψαν την αντίσταση του Ελευθεραί, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 4 – 1 για τη 14η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Με αυτή τη νίκη που πέτυχαν οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας στη 4η θέση μαζί με Γόννους και Αμπελιά στους 26 βαθμούς. Από την άλλη το Ελευθεραί βρίσκεται ακριβώς από… πάνω, στη 3η θέση με 29 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να «ανοίξουν» το σκορ. «Δράστης» ο Βαγγέλης Γκομοσίδης που με σουτ δεν λάθεψε κάνοντας το 1 – 0 για τα Βούναινα. Μάλιστα λίγο έλειψε δέκα λεπτά αργότερα να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν το σουτ του Σταύρου Τσαπράζη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα όμως το γκολ ήρθε. Ο Στέφανος Πρεσακάρου με σουτ από θέση βολής μετά από κεφαλιά πάσα του Γιώργου Τσανά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Όμως στο 40′ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ο Γιάννης Μαυρουδής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2 – 1.

Στην «επανάληψη» ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα δύο γκολ. Όταν στο 65′ ο Στέφανος Πρεσακάρου με σουτ από πλάγια θέση πέτυχε το δεύτερό του τέρμα στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Για να φτάσουμε στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης, όταν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Γιώργος Σπανός χρίστηκε και αυτός σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4 – 1.

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Κουτής (55′ Χριστοδούλου Κ.), Χατζηλιάδης Γ., Δεσπόπουλος (55′ Φαρμάκας), Μερτζανίδης, Τσαπράζης Στ., Γκομοσίδης (80′ Χριστοδούλου Στ.), Πρεσακάρου, Τσανάς, Σπανός.

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Ευστρατίου, Κατσαβριάς, Ντελόπουλος, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Τσιάμης, Θεοδώρου (75′ Μάγγος), Γκουζιώτης (25′ λ.τ. Μαυρουδής Αντ.), Γκαραβέλης (55′ Κονόμι), Μαυρουδής Ι.