«Καθάρισε» από νωρίς…

Τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αετός Αμυγδαλέας, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Τυρνάβου με 3 – 1 στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Το συγκρότημα του Γιώργου Λιάπη παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στο σημερινό παιχνίδι και ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο του συνόλου του Γιώργου Δοδοντσάκη, που παρουσιάστηκε με απουσίες στο σημερινό παιχνίδι.

ΚΟΥΡΟΥΚΑΣ - ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΧΡ.

Έτσι, η ομάδα του Αετού έφθασε τους τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ χωρίς βαθμό συνεχίζει τη προσπάθεια του μέχρι τώρα ο Αστέρας Τυρνάβου.

Στο 21ο λεπτό η Αμυγδαλέα ευτύχησε να «ανοίξει» το σκορ, με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μίμη Κουρούκα, έπειτα από τη σέντρα του Γιάννη Αντωνόπουλου κι ενώ η μπάλα βρήκε σε σώμα συμπαίκτη του και ευνόησε τον υψηλόσωμο επιθετικό με τη πορεία που πήρε η μπάλα…

ΑΜΥΓΔΑΛΕΑ 2016 - 17 ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Μετά την επίτευξη του τέρματος λοιπόν και οι γηπεδούχοι πίεζαν για να πετύχουν κι άλλο τέρμα. Στο 37ο λεπτό ο Μίμης Κουρούκας βρέθηκε εκ νέου μπροστά από τον Χρυσοβαλάντη Μπαντή μετά από σέντρα του Γιώργου Λουκανίκα, όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα Τυρνάβου έδιωξε με τα πόδια.

Στην επανάληψη τώρα και στο 53ο λεπτό, ο Μιχάλης Δημητρέλης δοκίμασε ένα σουτ από καλή θέση, όμως ο Χρυσοβαλάντης Μπαντής έδιωξε με τα πόδια, ενώ το σουτ του Γιώργου Μπαντή ένα λεπτό αργότερα για τους γηπεδούχους από πλάγια θέση, δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ.

ΦΑΝΗΣ ΠΡΙΦΤΗΣ

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αετός διπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον Γιώργο Λουκανίκα. Οι Πέτρος Κορλός και Μιχάλης Δημητρέλης συνδυάστηκαν όμορφα και ο τελευταίος τροφοδότησε τον Γιώργο Λουκανίκα που με ιδανικό τελείωμα από τα αριστερά κέρδισε τον Μπαντή κι έκανε το 2 – 0 για τους γηπεδούχους.

Στην επόμενη ουσιαστική φάση του αγώνα, ο Σπύρος Γκαραγκούνης έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει στο σκορ για τον Αστέρα Τυρνάβου, καθώς από κοντά δεν κέρδισε τον Αντώνη Κωνσταντίνου και η μπάλα μετά τη προβολή του, πέρασε ψηλά άουτ.

Αυτό που δεν πέτυχε ο Σπύρος Γκαραγκούνης για τους φιλοξενούμενους, πέτυχε ο Πέτρος Κορλός για το συγκρότημα του Γιώργου Λιάπη. Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μιχάλης Δημητρέλης βρήκε τον Πέτρο Κορλό και ο τελευταίος από θέση βολής δεν αστόχησε, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0.

ΜΠΑΝΤΗΣ - ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΧΡ. - ΚΟΥΡΟΥΚΑΣ

Το τελικό σκορ και το 3 – 1 διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό του αγώνα, με τον Σπύρο Γκαραγκούνη που βρήκε δίχτυα από κοντά και έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Αντώνη Κωνσταντίνου και του Αετού Αμυγδαλέας…

ΚΩΣΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥΛΗΣ

Τέλος, η σημερινή νίκη του Αετού Αμυγδαλέας αφιερώνεται στον Δημήτρη Σιούτα που αποχώρησε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ως τραυματίας, καθώς του γύρισε το αριστερό γόνατο και αντικαταστήθηκε από τον Πέτρο Κορλό και η ομάδα του εύχεται περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα!

ΑΜΥΓΔΑΛΕΑ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηϊωαννίδης, Πολύχος, Πρίφτης, Ευαγγελούλης (65′ Τασούλης), Υφαντής, Σιούτας (27′ λ.τ. Κορλός), Αντωνόπουλος, Λουκανίκας (70′ Ανδριανόπουλος), Δημητρέλης, Κουρούκας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αστέρας Τυρνάβου (Γιώργος Δοδοντσάκης): Μπαντής Χρ., Γκαραγκούνης Χρ., Γκαραγκούνης Χ., Λάζος, Τσακίρης Χρ. (55′ Γκαραγκούνης Δ.), Καρατζούνης, Γκαραγκούνης Σπ., Γκαραγκούνης Ελ., Μπαντής Γ., Τσακίρης Κ., Πάσιος Β.