«Καθάρισε» με άνοδο, προσεχώς και πρωτάθλημα!

Ο Ηρακλής Λάρισας νίκησε με 2 – 1 την Αναγέννηση Πουρναρίου και πήρε και μαθηματικά την άνοδο και ο στόχος που του απομένει για φέτος είναι το πρωτάθλημα!

Ο Ηρακλής Λάρισας λοιπόν, βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 64 βαθμούς, ενώ ο τέταρτος Δαμασιακός έχει 45. Με οχτώ αγωνιστικές να απομένουν και τις δύο να έχει δύο σίγουρες νίκες άνευ αγώνος με Ηρακλή Χάλκης και Δάφνη Γλαύκης ο Ηρακλής πήρε και μαθηματικά την άνοδο.

Στον αγώνα τώρα το Πουρνάρι παρουσιάστηκε με ελλείψεις στο σημερινό ματς και το πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ηρακλή Λάρισας. Πρώτη καλή στιγμή στο 2′, όταν εκτέλεσε κόρνερ ο Σπύρος Ζαφειρίου και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Κρητικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ. Συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λευτέρης Μπάμης με πλασέ μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά και στο δεύτερο τέρμα τους στο 64ο λεπτό. Ο Ηρακλής Λάρισας κέρδισε πέναλτι και ο Σπύρος Ζαφειρίου ανέλαβε να το εκτελέσει, όμως ο Γιάννης Κρητικός αντέδρασε σωστά και είπε «όχι» στον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων, εξουδετερώνοντας έτσι την μεγάλη αυτή ευκαιρία για το συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη.

Για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, όταν ο Σπύρος Ζαφειρίου με πλασέ αφού πέρασε και τον Γιάννη Κρητικό μετά από κάθετη πάσα του Λευτέρη Μπάμη, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ενώ στο 88′ ο Μετόλι κέρδισε πέναλτι από την Μαγαζιώτη και ο Άκης Νεμπεγλέρας το εκτέλεσε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 1.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Λιανός, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γκιουρσάνης, Μπάμης, Φώτος (57′ Πατσής), Μολάς, Σπανός (75′ Σουλτούκης), Ζαφειρίου (80′ Κατσής), Αποστόλου.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Κρητικός Ι., Κρητικός Μ., Μετόλι, Ζιούστης, Κρητικός Θ.Β. (60′ Οικονόμου), Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Ζαϊρές, Βαρσαμόπουλος, Τσιαμούρας, Μήλιος (65′ Νικούλης).