“Καθάρισε” ο Βάσσος για τον Λαρισαϊκό

Νίκη με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0, πανηγύρισε ο Λαρισαϊκός στο βοηθητικό γήπεδο της Γιάννουλης κόντρα στο Τοξότη Λάρισας. Δράστης του μοναδικού τέρματος τη αναμέτρησης, ο Νίκος Βάσσος στο 71ο λεπτό.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Χατζή διατήρησε τη διαφορά των δύο πόντων από την δεύτερη θέση του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, ενώ μείωσε (μετά και τη γκέλα του πρωτοπόρου ΠΑΟΛ Αβέρωφ) τη διαφορά από τη κορυφή στους επτά βαθμούς.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε με πλασέ μέσα από τη περιοχή ο Νίκος Βάσσος στο 71ο λεπτό της συνάντησης και ενώ νωρίτερα είχαν χαθεί ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες να προηγηθούν στο σκορ. Ο μεν Τοξότης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τους Κ. Κίτσιο, Τσέλα και Γκαραβέλη, ενώ ο δε Λαρισαϊκός αστόχησε πριν το 1 – 0, με τους Βάσσο και Κωφό.

Στα αξιοσημείωτα είναι η αποχώρηση στο 17ο λεπτό της συνάντησης του τερματοφύλακα του Τοξότη Λάρισας, Απόστολου Ράιδου, που έφυγε για το νοσοκομείο, καθώς σε μια διεκδίκηση μπάλας είδε τον Τσιμπουκλή να τον χτυπά στο δεξί του χέρι και να αποχωρεί με κάταγμα στο μικρό του δάχτυλο.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Ράιδος (17′ λ.τ. Λάμπι), Κίτσιος Χρ., Τσιμπόλης, Πλατσάς (35′ λ.τ. Κίτσιος Κ.), Τάκε, Παπαδημητρίου, Γιαννακός (78′ Δεμερτζής), Γκουσγκούνης, Γκαραβέλης (80′ Παπαϊωάννου), Τσέλα, Μπουρουτζήκας.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Χατζής): Γεωργούλας, Μικερτζής, Βασιλείου, Καραΐσκος, Ανδρώνης, Κωφός, Μπουζώνας (70′ Κουλούρης), Γκέκας, Τσιμπουκλής (65′ Δαλαμπύρας), Νταής (80′ Μπάτζιος), Βάσσος.