«Καθάρισε» ο Μανακούσιος

Ο Δημήτρης Μανακούσιος με ένα γκολ και μία ασίστ, ήταν ο πρωταγωνιστής του Σμόλικα Φαλάνης στη νίκη με 2 – 0 επί του Αετού Αμυγδαλέας.

Με αυτή τη νίκη που πέτυχε η ομάδα της Φαλάνης, πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική της βαθμολογία και έφτασε συνολικά στους 19 βαθμούς. Ισοβαθμώντας στη 10η θέση μαζί με τον… σημερινό της αντίπαλο, Αετό Αμυγδαλέας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτυπήσουν» και να πάρουν το προβάδισμα σε ένα καίριο χρονιά σημείο. Και αυτό γιατί στην «εκπνοή» του πρώτου μέρους, στο 45′ δηλαδή ο Βασίλης Τανάγιας κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Δημήτρης Μανακούσιος.

Στην «επανάληψη» τώρα ο Σμόλικας Φαλάνης κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, σέντρα του Δημήτρη Μανακούσιου και με πλασέ ο Γιώργος Κακαβίτσης σκόραρε, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Σμόλικας, είχε κάποιες ευκαιρίες για τρίτο τέρμα με τους Κακαβίτση και Δημήτρη Μανακούσιο, όπως και η Αμυγδαλέα με τους Μίμη Κουρούκα, Γιάννη Αντωνόπουλο και Μιχάλη Δημητρέλη. Στο 88′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Νίκου Υφαντή, με το 2 – 0 να είναι το τελικό σκορ.

Οι άνθρωποι της Αμυγδαλέας εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Καραγιάννη στο σημερινό παιχνίδι με τον Σμόλικα Φαλάνης.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Χάμος, Μανακούσιος Θ., Σκούπρας, Τανάγιας Χρ., Κολοβός Κ., Τσιρβούλης (87′ Τανάγιας Γ.), Κολοβός Χρ., Μανακούσιος Δ., Κόκρας (75′ Παπαδάμος), Κακαβίτσης, Τανάγιας Β. (60′ Δάσσιος).

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Κορλός, Ευαγγελούλης, Πρίφτης, Πολύζος, Αντωνόπουλος, Υφαντής, Καρβούνης, Ανδριανόπουλος (75′ Σάρα), Δημητρέλης (70′ Λουκανίκας), Κουρούκας (60′ Χατζηϊωαννίδης).