«Καθάρισε» ο Πρισακάρου για τον Προμηθέα στην επανάληψη!

Με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο της Νέας Πολιτείας έφυγε ο Προμηθέας, όπου επικράτησε με 3 – 1 της Αστραπής, με τους «κυανόλευκους» να ξεπερνούν και το εμπόδιο του κάκιστου αγωνιστικού χώρου.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α΄1 τοπικής κατηγορίας και η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έφθασε τους δέκα επτά βαθμούς με αποτέλεσμα να βλέπει τη συνέχεια από την ένατη θέση, ενώ το αξιόμαχο σύνολο του Κώστα Τσότσου που προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, βρίσκεται μία θέση πιο πίσω έχοντας μάλιστα και ένα βαθμό λιγότερο από τον Προμηθέα.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς οι δύο ομάδες να σημειώσουν κάποιο τέρμα, καθώς οι ευκαιρίες των Καλτσά (11′) και Γερακίνη (23′) για τη Νέα Πολιτεία και από πλευράς Προμηθέα οι δύο ευκαιρίες των Πρισακάρου (8′) και Πότση (17′), πέρασαν ανεκμετάλλευτες και το στείρο 0 – 0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη όμως, ο Στέφανος Πρισακάρου έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στο 47ο λεπτό με πλασέ αφού πέρασε και τον Σκάρλο, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα τους ματς όσο και του συνόλου του Βαγγέλη Στεφανή με πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Κωνσταντίνου Παπαδόντα!

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 82′ η Νέα Πολιτεία κέρδισε πέναλτι και ο Κώστας Καλτσάς από τα έντεκα βήματα κέρδισε τον Θοδωρή Ιωαννίδη και μείωσε προσωρινά σε 1 – 2 για να έρθει ο Κωνσταντίνος Παπαδόντας να πετύχει το 1 – 3 με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα και τον Προμηθέα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στην αναμέτρηση της Νέας Πολιτείας.

Πάντως, η Αστραπή απείλησε και στο 85ο λεπτό του αγώνα με την εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Καλτσά και τη μπάλα να σταματά αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στο σώμα του πορτιέρο του Προμηθέα, Ιωαννίδη, με τη μπάλα εν συνεχεία να βρίσκει στο σώμα του Σιώκα και τελικά να έχουμε τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων να τη μπλοκάρει και να αποσοβεί την ευκαιρία για τους γηπεδούχους…

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Σκάρλος, Σταθάκος, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Σιώκας, Καλτσάς, Σκουλίδης (55′ Ταρταμπούκας), Φακίτσας, Γερακίνης, Πράπας (48′ Καφές).

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Καραπετσάνης (78′ Τζουρτζουκλής), Ψύρρας, Αλίου (75′ Σκαφιδάς), Καρβουνάρης (64′ Πεττής), Πότσης, Παπαδόντας, Πατσούρας, Πρισακάρου (88′ Καπετανόπουλος), Τριτάρης, Κοτρώτσιος.