«Καθάρισε» ο Τεγούσης

Με τον Δημήτρη Τεγούση να σημειώνει χατ – τρικ, ο Εθνικός Ολύμπου πέρασε από την έδρα της Αναγέννησης Ευαγγελισμού με 3 – 4!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Κώστας Σιαμαντούρας με σουτ έξω από τη περιοχή σκόραρε και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του. Όμως στο 24′ ο Δημήτρης Τεγούσης με σουτ από καλή θέση ισοφάρισε σε 1 – 1.

Μάλιστα στην «εκπνοή» του πρώτου ημιχρόνου, ο Λάζαρος Θώμος με πλασέ έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι στο δεύτερο μέρος συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει, καθώς στο 55′ ο Τεγούσης με όμορφο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3.

Ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» ξανά στο 60′. Όταν εκ νέου πλασέ νίκησε ξανά τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1 – 4 σημειώνοντας παράλληλα χατ – τρικ. Ο Ευαγγελισμός αντέδρασε και λίγο αργότερα ο Κώστας Σιαμαντούρας με σουτ μείωσε σε 2 – 4.

Ενώ στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης Δημήτρης Ντόκος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λαυρέντη Λιούρα έκανε το 3 – 4 δίνοντας νέο ενδιαφέρον για τα τελευταία λεπτά. Όμως το σκορ δεν άλλαξε και ο Εθνικός Ολύμπου πανηγύρισε τη νίκη με 3 – 4.

Να σημειωθεί πως στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Εθνικό Ολύμπου ο Κώστας Νίκου.

Αναγέννηση Ευαγγελισμού (Χρήστος Κωτύλης): Χανανάς, Τόλιος (40′ Βαλατσός), Κώτυλης, Μίχης, Ντόκος Ι. (75′ Φάκας), Φράντζας, Τσάτσος (46′ Ντόκος Δ.), Σιαμαντούρας, Πάτσι, Καρέλας, Λιούρας.

Εθνικός Ολύμπου (Φίλιππος Ασσυχίδης): Ιωαννίδης, Συμεωνίδης, Γκαραγκούνης, Ζήδρος Μ., Μπαντής Χρ., Αποστολίδης, Πουρουτίδης Χρ., Τσάμπας, Τεγούσης (85′ Σανίδας), Κωνσταντινίδης (60′ Νίκου), Θώμος (80′ Γαλανός).