«Καθάρισε» ο Φιλοκτήτης

Ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας ήταν ουσιαστικός και πήρε την εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Αναγέννηση Πουρναρίου.

Η Μελιβοία μετά από αυτή τη νίκη, έφτασε συνολικά τους 27 βαθμούς στο πρωτάθλημα, κατέχοντας την 7η θέση της κατάταξης. Από την άλλη το Πουρνάρι βρίσκεται σαφώς πιο χαμηλά, στην τελευταία θέση, έχοντας 11 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ από τα… «αποδυτήρια». Συγκεκριμένα μόλις στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Δημήτρης Πασιάς με σουτ, μετά από παράλληλη σέντρα του Νίκου Γκουντάρα, σκόραρε για το 1 – 0.

Αυτό ήταν και το γκολ που χώριζε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στην «επανάληψη» τώρα και στο 50′ ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας έβαλε τη νίκη του σε στερεά θεμέλια. Καθώς στο εν λόγω λεπτό, ο Άρης Καπετάνιος με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 2 – 0.

Τη νίκη για τους γηπεδούχους «σφράγισε» στο 70′ ο  ο Τόλης Κατσιάνος με κεφαλιά στην επαναφορά μετά από ασθενή απόκρουση του κίπερ στο αρχικό σουτ του Νίκου Γκουντάρα. Το Πουρνάρι είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Μιχάλη Κρητικό, Νίκο Κώτσια και Άλκη Νικούλη.

Όμως την κορυφαία ευκαιρία είχε ο Θοδωρής Κρητικός του Γεωργίου, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Με το 3 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Τέλος, οι άνθρωποι του Πουρναρίου εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Βασιλού στο σημερινό παιχνίδι.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Μαλαχτάρης, Πλατσάς, Μυλωνάς, Κατσιάνος, Πασιάς Π., Λαδάς, Πασιάς Δ. (70′ λ.τ. Ντόμπρα), Κατσιώτης (88′ Κουβαράς), Γκουντάρας Ν. (85′ Καραμάνης), Καπετάνιος.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Κρητικός Ι., Ζαϊρές, Ζιούστης (85′ Δημουλός), Κρητικός Θ. Β., Κρητικός Θ. Γ., Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Κρητικός Μ. (80′ Γκαντόγλου), Τσιαμούρας (89′ Μήλιος), Νικούλης, Γκουντάρας.