«Καθάρισε» σε ένα τέταρτο!

Η Ανθούπολη πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη επί του Άρη Διλόφου με 2 – 0, πετυχαίνοντας τα δύο τέρματα μέσα σε ένα τέταρτο στο δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, δημιουργώντας μάλιστα την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Βασίλης Σκορδίλης βγήκε τετ – α – τετ, όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με το «καλημέρα» της «επανάληψης», η Ανθούπολη κατάφερε να πετύχει το πολυπόθυτο γκολ. Στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Σπύρο με σουτ μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και «άνοιξε» το σκορ.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Δημόπουλου δεν έριξαν τον ρυθμό και ευτύχησαν λίγο αργότερα να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα. Στο 65′, ο Κυπαρίσσης εκτέλεσε φάουλ και στο δεύτερο δοκάρι ο Τσαδήμος με κεφαλιά έκανε το 2 – 0.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και στο 75′ έχασαν μία σημαντική ευκαιρία, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεωνίδα Βαΐτση, αποκρούστηκε από τον Θοδωρή Σαρακατσάνο. Με το 2 – 0 να μένει μέχρι το τέλος.

Ανθούπολη (Βαγγέλης Δημόπουλος): Σαρακατσάνος, Σουπεκιώτης, Τσαδήμος, Γκουντουμάνης, Μίχος, Παυλίδης, Κυπαρίσσης (75′ Κυριακόπουλος), Κόγιος (80′ Αναγνώστου), Παπακώστας, Σκορδίλης (70′ Ντουρουντάκης), Σπύρο.

Άρης Διλόφου (Τάκης Ρόφαλης): Λεβέντης, Σουλιώτης Β., Συργκάνης, Χαμουρούσος, Σακελλαρίου Κ., Μπουλούτσος, Καρακώστας, Φουστάνας, Βαΐτσης, Σουλιώτης Π. (60′ Ξυνογαλάς), Δημουλάς (20′ λ.τ. Μπανιάς (80′ Σακελλαρίου Φ.)).