«Καθάρισε» στο δεύτερο ο Αχιλλέας!

Επιστροφή στις νίκες για τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ο οποίος με ένα «γεμάτο» δεύτερο ημίχρονο ξεπέρασε το εμπόδιο του Φαλανιακού εντός έδρας με 5 – 2.

Η ομάδα των Φαρσάλων κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά των 6 βαθμών από τον δεύτερο Δωτιέα Αγιάς, όντας στη 1η θέση με 33 βαθμούς. Από την άλλη ο Φαλανιακός βρίσκεται πιο χαμηλά, κατέχοντας την 14η θέση με 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, διασπώντας την αντίπαλη άμυνα από νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού, κόρνερ του Κώστα Νεμπεγλέρα, πρώτη κεφαλιά του Χρήστου Οικονόμου και με δεύτερη ο Λάζαρος Κουμπούρας «άνοιξε» το σκορ.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν άργησε και πολύ να έρθει. Στο 20′ ο Χρήστος Λύγουρας βρήκε τον απαραίτητο χώρο και χρόνο έξω από την αντίπαλη περιοχή και με σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Όμως ο Αχιλλέας κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 35′ ο Αναστάσης Μανιώτης έβγαλε κάθετη για τον Βασίλη Λόλα, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 2 – 1.

Στην «επανάληψη» τώρα οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα ανέβασαν για τα καλά ρυθμό, «κλειδώνοντας» το ματς. Πρώτα στο 46′ ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Λόλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3 – 1.

Ενώ στο 65′ ο Μάνος Πετράκης με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 1. Ο Φαλανιακός προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι με το γκολ του Δημήτρη Αλεξανδρή με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ηλία Λιλολάρι στο 70′.

Όμως το γκολ του Αχιλλέα στο 85′ με κεφαλιά του Μάνου Πετράκη από σέντρα του Δημήτρη Σβερκούλη δεν του άφησε περιθώρια, με τον Αχιλλέα Φαρσάλων να πανηγυρίζει τη νίκη με 5 – 2.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Κουμπούρας, Οικονόμου, Καραμπούζης, Περήφανος, Μανιώτης, Τλούπας (66′ Σβερκούλης), Νεμπεγλέρας, Νάστας (60′ Πετράκης), Ρέψης (76′ Κακαζούκης), Λόλας.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Καλαμάτας, Λιλολάρι, Μαχαίρας, Κολοβός (60′ Λυγούρας Β.), Φατούρας (46′ Γκάζι), Βαρσάμης, Πανταζής, Αλατάς Ι. (65′ Αλεξανδρής), Κλούρας, Παπαγεωργίου, Λυγούρας Χρ.