«Καθάρισε» στο δεύτερο ο Σμόλικας!

Ο Σμόλικας Φαλάνης με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δόξας Βλαχογιαννίου, παίρνοντας τη νίκη με 2 – 0.

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε η ομάδα της Φαλάνης, κατάφερε να φτάσει στους 39 βαθμούς συνολικά και να σκαρφαλώσει στην 9η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη το Βλαχογιάννι έχει έναν βαθμό λιγότερο και κατέχει την την 11η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν να βρουν τρόπο για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, όμως κανένας δεν τα κατάφερε και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ στο ματς.

Στην «επανάληψη» όμως όλα άλλαξαν. Καθώς με το «καλημέρα» του δευτέρου ημίχρονου και συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό του παιχνιδιού, με σουτ ο Γιώργος Κακαβίτσης μετά από ωραία ενέργεια, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1 – 0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί πετυχαίνοντας κι άλλο γκολ. Στο 77ο λεπτό, ο Σάκης Δάσσιος ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Η Δόξα Βλαχογιαννίου προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Βαγγέλη Ζηρδέλη και Θέμη Αθανασούλη. Έτσι στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Σμόλικα Φαλάνης νικητή με 2 – 0.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Μανακούσιος, Κολοβός Κ. (80′ Σαμαράς Αθ.), Πρίφτης, Κολοβός Χρ. (70′ Ζιάγκας), Παπαδάμος (46′ Κόκρας), Σκούπρας, Τσιρβούλης, Κακαβίτσης, Δάσσιος.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Γεωργατζιάς, Βάλλας, Σουφχάρας, Λάκης, Αθανασούλης, Γεωργούλης (55′ Πέτρου), Κοντοθανάσης Βρ., Ζηρδέλης, Κοντοθανάδης Δ., Σδράλης.