«Καθάρισε» στο δεύτερο το Καλοχώρι!

Η Αναγέννηση Καλοχωρίου κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στην 9η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας εντός έδρας με 2 – 0 της Δόξας Αργυροπουλίου.

Αυτή ήταν μία βαθμολογική ανάσα για τους γηπεδούχους, που πρόσθεσαν τρεις βαθμούς ακόμη στη βαθμολογία τους, φτάνοντας συνολικά τους 12 και την 9η θέση. Από την άλλη το Αργυροπούλι παρέμεινε στους 14 βαθμούς και την 7η θέση, όπου ισοβαθμεί με την Γιάννουλη.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν ανεπιτυχώς να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Έτσι η ανάπαυλα μεταξύ των ημιχρόνων βρήκε το Καλοχώρι και το Αργυροπούλι ισόπαλους χωρίς σκορ.

Στην «επανάληψη» όμως και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον… στόχο. Καθώς ο Φάνης Τσιάτας με σουτ μέσα από τη περιοχή, μετά από σέντρα του Στέλιου Κόκκοβα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Στο 81ο λεπτό η Δόξα είχε την μεγαλύτερή της στιγμή να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανδρέα Σιαμαντούρα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Για να φτάσουμε στο 85′, όταν ο Πέτρος Τσεκούρας με πλασέ μέσα από τη περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του Καλοχωρίου και να «κλειδώσει» ουσιαστικά την νίκη των γηπεδούχων.

Το Αργυροπούλι είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Χαρισούλη και Τσούτσα που ίσως θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τη ροή του αγώνα, όμως δεν κατέληξαν σε δίχτυα. Έτσι το 2 – 0 παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Να σημειώσουμε πως με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι το Αργυροπούλι, καθώς ο Νίκος Μάρκου αποβλήθηκε στο 85ο λεπτό και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Βασίλης Ταχτιντής): Μαρδάνης, Λάιος (65′ Δούρος), Λιούσκας, Κόκκοβας, Νεστορίδης, Τσεκούρας, Σπυρόπουλος, Μπούνα (70′ Σαΐτης), Δάκτυλας (46′ Μακρής), Τσιάτας, Πούτας.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Χαρισούλης Στ, Μπαχτσιβάνος Αστ., Μάρκου, Κούλπας, Μπουζούκας (75′ Βογιατζής), Καρράς, Σχοινάς (50′ λ.τ. Χατζής), Σιαμαντούρας, Ζάχος, Τσούτσας, Χαρισούλης Ι. (70′ Κόκκορας).