«Καθάρισε» στο δεύτερο!

Η Ολύμπικ/Νέες Καρυές επικράτησε εκτός έδρας του Ελευθεραί με 3 – 1, πετυχαίνοντας τα δύο από τα τρία τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Ελευθεραί ήταν όμως αυτό που κατάφερε να μετουσιώσει πρώτο τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα, σέντρα του Άγγελου Ευστρατίου και με πλασέ στο πρώτο δοκάρι ο Γιάννης Μαυρουδής «άνοιξε» το σκορ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με την ολοκλήρωση μισής ώρας αγώνα. Εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Σχοινά και με κεφαλιά ο Κώστας Ξαφάρας νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην «επανάληψη» τώρα και στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αποστόλης Ταρταμπούκας με ασύλληπτο σουτ στο απέναντι «Γ» δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αναστασίου και έκανε την ανατροπή για την Ολύμπικ/Νέες Καρυές διαμορφώνοντας το 1 – 2.

Τον επίλογο στο ματς «έγραψε» στο 80′ ο Νίκος Τσιώλης, με όμορφο πλασέ μετά από κόρνερ του Αποστόλη Ταρταμπούκα κάνοντας το 1 – 3. Για το Ελευθεραί υπήρχαν χαμένες ευκαιρίες με τους Παυλόπουλο και Ντελόπουλο, ενώ για την Ολύμπικ/Νέες Καρυές έχασαν ευκαιρίες οι Σέτζας και Τσιώλης Ν.

Α.Ο. Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Τσιάμης Β., Νταμπώσης, Μέκρας Χρ., Ντελόπουλος, Μέκρας Γ. (75′ Γκαραβέλης), Τσιάμης Γ., Μαυρουδής Ι., Παυλόπουλος, Σεβαστόπουλος (60′ Βαλατσός), Ευστρατίου.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Τσιώλης Ευάγγ., Καφφές, Ξαφάρας, Νταϊλιάνι (75′ Μάτος), Σχοινάς (68′ Τριανταφυλλόπουλος), Τσιώλης Ν., Σέτζας, Ζαΐμι, Κιούσης (60′ Ταρταμπούκας).