«Καθάρισε» τη κατηγορία ο αρχηγός!

Χάρη σε χατ – τρικ του αρχηγού Γιώργου Λιντέρη, ο Αστέρας Νέου Περιβολίου πήρε τη νίκη με 3 – 1 κόντρα στην Πελασγιώτιδα στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής και περιμένει να δει τι θα κάνει αύριο η Ομόνοια ούτως ώστε να πανηγυρίζει από τώρα τη μαθηματική του παραμονή στη κατηγορία.

Τον αγώνα της Κυριακής (09/04) ανάμεσα σε Ομόνοια και Αστήρ Μελισσοχωρίου περιμένει πλέον ο Αστέρας Νέου Περιβολίου για να δει εάν τελικά σώθηκε και μαθηματικά από το πέρας της 21ης Αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Στον αντίποδα η ομάδα της «Πέλα», μετά και τη νέα ήττα στο Νέο Περιβόλι έμεινε και επί του πρακτέου εκτός διεκδίκησης της δεύτερη θέσης που οδηγεί στα μπαράζ της ανόδου μιας και έμεινε στο -8 από το δεύτερο Χειμάδι.

Το προβάδισμα στο σκορ για την ομάδα του Γιώργου Κοτσανούλη έδωσε στο 19ο λεπτό ο αρχηγός της ομάδας, Γιώργος Λιντέρης που με σουτ από θέση βολής, άνοιξε λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα. Έναν λογαριασμό που τον συνέχισε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, κάνοντας στο 35′ δύο τόσο τα τέρματα της ομάδας του, όσο και τα ατομικά του.

Στην επανάληψη και με την έναρξη αυτής ο Χαραλάμπους με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, μείωσε προσωρινά σε 2 – 1 για την ομάδα του Βασίλη Δραγατζίκη για να έρθει με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Γιώργος Λιντέρης να πετύχει χατ – τρικ, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό 3 – 1 υπέρ του Αστέρα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Πελασγιώτιδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες μιας και ο Ξύτσας στο 73′ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ενώ την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Καραγιάννη αντίκρισε και ο Τέλλιος που ήταν στον πάγκο των «πετεινών».

Οι άνθρωποι της Πελασγιώτιδας διαμαρτύρονται έντονα για τις αποφάσεις του κ. Καραγιάννη στο σημερινό παιχνίδι με το Νέο Περιβόλι.

Αστήρ Νέου Περιβολίου (Γιώργος Κοτσιανούλης): Κοτσιανούλης, Σφέτσος (50′ Μπαλούλης), Αποστόλου, Μάλτζιαρης, Μπαλαντζάρας (46′ Χρόνης), Αθανασίου, Τζέκα, Διάλλας, Νινόπουλος (75′ Σταμάτης Αλ.), Λιντέρης, Παπανικολάου.

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Βασίλης Δραγατζίκης): Ξύτσας, Τέλλιος (75′ Γκαραβέλας Β.), Κατράνας, Γκότζιος, Τούρκου, Γελαλής, Δαμασιώτης, Τσαβαλιάς (65′ Μότσης), Έξαρχος (46′ Χαραλάμπους), Μαροσούλης, Κιός.