Και νίκησε και… αύξησε τη διαφορά!

Ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε εκτός έδρας με 2 – 0 του ΠΑΟΛ Αβέρωφ για την 23η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι όχι μόνο επανήλθε στις νίκες, αλλά εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία ανάμεσα σε Αμπελιά και Συκούριο. Αυξάνοντας τη διαφορά από τον δεύτερο στους 7 βαθμούς, όντας μόνος πρώτος με 57. Αντίθετα, ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ υποχώρησε στην τελευταία θέση με 21 βαθμούς.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο αγώνας απέκτησε ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή τη παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή στο 40′, όταν το σουτ του Σωτήρη Κουτσάκη απέκρουσε δύσκολα ο Δημήτρης Μαγαζιώτης.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μία μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα. Κεφαλιά του Γιώργου Φώτου μετά από σέντρα του Θοδωρή Μολά απέκρουσε όσο χρειαζόταν ο Δημήτρης Μάνος και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αβέρωφ και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Γιώργος Φώτος με πλασέ από κοντά, μετά από πάσα του Βασίλη Σπανού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και «άνοιξε» το σκορ.

Για να έρθει στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δημήτρης Αποστόλου, ο οποίος πέρασε και τον Δημήτρη Μάνο και πλάσαρε ψύχραιμα διαμορφώνοντας το τελικό 0 – 2 υπέρ του Ηρακλή Λάρισας.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Χρήστος Γραβάνης): Μάνος, Καραλής, Κοτρώτσιος Αθ. (65′ Πατρίκης), Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Δήμου, Θέμελης (57′ Γκουτσιούδης), Κουτσάκης (78′ Σωτήρης), Πουρνάρας, Μήτσιος, Τσιώμης.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Γκιουρσάνης, Λιάνος, Μπάρδας, Μπάμης, Μολάς, Κυρίτσης (75′ Σπανός), Κατσής (70′ Σουλτούκης), Ζαφειρίου, Αποστόλου, Φώτος (85′ Μιφτάκου).