Και τα χαμόγελα πήγαν στο Ελευθεραί

“Ματσάρα” από τις λίγες διεξήχθη στο Ελευθεραί με την ομώνυμη ομάδα να υποδέχεται την Κοιλάδα και την φιλοδωρεί με έξι τέρματα, αλλά το παιχνίδι να λήγει 6 – 2. Και οι δύο ομάδες έχοντας κάνει το ρεπό τους, έχουν χρόνια τώρα την τοπική τους κόντρα, με το χαμόγελο να σκάει στο τέλος στους γηπεδούχους. Έτσι και οι δύο, ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, μοιράζονται την τρίτη θέση με εννιά βαθμούς. Ιδιαίτερη μνεία στον Ευαγγέλου που πέτυχε και τρία τέρματα στην αναμέτρηση.

Από νωρίς το παιχνίδι, είχε ένα δαιμονιώδη ρυθμό. Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσιμπανούδης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ευστρατίου με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη “βούλα”. Την εκτέλεση ανέλαβε για τους γηπεδούχους ο Πάρης Λαγγούρας, που ήταν εύστοχος για το 1 – 0.

Δέκα λεπτά μετά η Κοιλάδα θα απαντήσει με τέρμα. Στο 12′ ο Ζησάκης δεν “χαρίστηκε” και με απευθείας χτύπημα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα να “αναπαυθεί” στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1 – 1.

Στο 22΄προβάδισμα και πάλι από τους γηπεδούχους με τον Μέκρα να κάνει το “γέμισμα” και τον Τζιαστούδη να μην εκτιμά σωστά τη πορεία της μπάλας, περνώντας από πάνω του για να καταλήξει στα δίχτυα για το 2 – 1.

Η συνέχεια το ίδιο καταιγιστική, ο Ευαγγέλου δοκίμασε το αδύναμο σουτ, ο Τζιαστούδης δεν απέκρουσε σταθερά με τη μπάλα να καταλήγει και πάλι στα δίχτυα για το 3 – 1 στο 35ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Κοιλάδας να χάνει αρκετές ευκαιρίες, αλλά το Ελευθεραί να είναι πιο αποτελεσματικό στο τελείωμα. Και έτσι στο 55′  μετά από σύγχυση της ομάδας της Κοιλάδας στην άμυνα ο Ευαγγέλου επωφελήθηκε και ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 4 – 1.

Στο 63′ ο Γκουντρουμπής διεύρυνε κι άλλο το σκορ με το σουτ να καταλήγει στην εστία για το 5 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 73ο λεπτό, όταν ο Φανίδης κέρδισε πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Τσιαδήμου. Ο Ζησάκης ανέλαβε την εκτέλεση πετυχαίνοντας έτσι και το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση, για το 5 – 2.

Το τελικό 6 – 2 πέτυχε ο Ευαγγέλου στο 87′ με κεφαλιά, για να ολοκληρώσει παράλληλα και το χατ τρικ του σε μία αναμέτρηση που τράβηξε τα βλέμματα πάνω του.

Α.Ο. Ελευθεραί (Γιάννης Μπάγκας): Καλλιμάνης, Μπαρμπούτης, Κατσαβριάς, Τσιαδήμος, Σαράντης, Μέκρας, Ιατρόπουλος Γ. (70′ Κολότσιος), Ευαγγέλου (65′ Καλαμπαλίκης), Ευστρατίου, Λαγγούρας, Γκουντρουμπής (70′ Χριστοδούλου).

Κοιλάς Κοιλάδας (Γιάννης Παπαναστασίου): Τζιαστούδης, Τζουρμακλιώτης (70′ Ντελαλής), Κολώνας, Τσιμπανούδης, Ανδρεάκης, Ζησάκης, Μπούρης, Ζησόπουλος (67′ Σκουλίδης), Καζάνι Κ., Φανίδης, Σαρούδης (50′ Πασπαλιάρης).