Και του χρόνου… εδώ!

Ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων επικράτησε εκτός έδρας του Ελευθεραί με 5 – 3 και εξασφάλισε τη παραμονή του στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Συγκεκριμένα βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογικής κατάταξης και με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό και μία αγωνιστική να απομένει, «κλείδωσε» τη παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη το Ελευθεραί είναι αδιάφορο, στην 8η θέση με 51 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους. Καταφέρνοντας από νωρίς να «ανοίξουν» το σκορ. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, ο Γιώργος Μούμος με σουτ έκανε το 0 – 1. Μάλιστα οι Άγιοι Ανάργυροι δεν σταμάτησαν εκεί και δέκα λεπτά αργότερα, με ωραίο σουτ του Θάνου Αμαρλαριώτη, πήραν προβάδισμα δύο γκολ στο ματς. Με τη σειρά τους οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 35ο λεπτό.

Όταν ο Γιώργος Μέκρας με πλασέ μετά από πάσα του Γιάννη Μαυρουδή σκόραρε και μείωσε σε 1 – 2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, με πλασέ του Τζεμολάρι στο 60’ παίρνοντας και πάλι προβάδισμα δύο γκολ.

Με τη σέντρα ωστόσο το Ελευθεραί δεν άφησε τους αντιπάλους τους να χαρούν το γκολ που πέτυχαν, διότι ο Βαλάντης Τσιάμης με σουτ από τη… σέντρα έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας, μειώνοντας σε 2 – 3. Αλλά ο Τζεμολάρι «χτύπησε» ξανά.

Καθώς στο 70ό λεπτό, με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2 – 4. Για να έρθει στο 80’ με ψηλοκρεμαστό σουτ ο Μάριος Αμαρλαριώτης να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, κάνοντας το 2 – 5. Το μόνο που κατάφερε το Ελευθεραί ήταν να μειώσει στο τελικό 3 – 5, με πλασέ του Θοδωρή Παυλόπουλου, μετά από σέντρα του Βαλάντη Τσιάμη.

Α.Ο. Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Χατζήνας, Μαυρουδής Αντ., Ευστρατίου, Ντελόπουλος, Σεβαστόπουλος, Μέκρας Γ., Τσιάμης Β., Μαυρουδής Ι. (46′ Ιατρόπουλος), Παυλόπουλος, Μάγγος, Μέκρας Χρ. (55′ Ζιάκας).

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Γιάννης Κυρμιτζόγλου): Παυλόπουλος, Τίκας, Κατσογιάννης, Τσιφλίζογλου (46′ Αμαρλαριώτης Μ.), Παναγιώτου, Μούμος, Κουμπούρας (60′ Τζεμολάρι), Ρουμελιώτης, Ευαγγέλου, Αμαρλαριώτης Αθ., Μπακαρτζής.