Και τώρα… μπαράζ

Η Αστραπή Νέας Πολιτείας, έκλεισε με μία εκτός έδρας νίκη τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2 – 1 του Φαλανιακού.

Η Νέα Πολιτεία όμως, παρότι νίκησε τερμάτισε στην προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης έχοντας μαζέψει συνολικά 27 βαθμούς. Από την άλλη ο Φαλανιακός τερμάτισε στη 10η θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Όχι όμως και το δεύτερο που από νωρίς είχε γκολ.

Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Αντώνης Ραμάι βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του. Είκοσι λεπτά αργότερα, ήταν σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν.

Ο Νίκος Βαρσάμης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1 – 1 και ενώ είχαμε μπει στο τελευταίο τέταρτο του ματς. Τον τελευταίο λόγο ωστόσο στο ματς είχε η Νέα Πολιτεία.

Η οποία στο 85ο λεπτό κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης. Ο Βασίλης Φούντας βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ και με όμορφο σουτ δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 2 επί του Φαλανιακού, που είχε και δύο δοκάρια με τους Κλούρα και Βαρσάμη.